Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 21
source date: [1122 or 1123 October 15] [Torreglia (Padova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(M) In nomine Dei eterni. Anno eius incarnacionis millesimo centesimo XXII, idus octobris, indicione I. Vobis domno Rodulfo Sancti Cypriani ego India uxor Mainfredi de Baone quę profiteor lege vivere Longobardorum, ipso viro meo michi consentiente et confirmante, presens presentibus dixi: Promitto et spondeo ego quae supra India una cum meis heredibus vobis domno Rodulfo vestrisque successoribus uti a modo ullo unquam tempore habeamus licentiam nec potestatem per ullum ingenium ullamque occasionern agere vel causare adversus vendicionis cartulam quam Mainfredus vir meus in vos misit de terra de castello de Brenta, dicens quod michi per morgincap exinde aliquid pertinere debeat, sed omni tempore taciti et contempti exinde permaneamus. Quod si facere vel agere presumpserimus tunc duplam querimoniam vobis restituamus et insuper denariorum Veronensium libras ducentas; et exinde ego meique heredes taciti permaneamus. Ad hanc enim confinnandam promissionis cartulam accepi ego quę supra India launechilt. Actum in Terrida, feliciter. + Signum manus iam dictę Indię; quae hanc promissionis cartulam fieri rogavit. Rogati sunt testes Adam Gallus, Lemizo de Colezade, Iohannes de Pagana, Litulfus filius Ati de Gurgo. Ego Heinricus notarius rogatus scripsi.

CDP I n. 106, pp. 314-316.