Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Germania, cart. 1, fasc. 8
source date: [1123 November 16] [Aachen (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*[In nomine sancte et individue trinitatis HENRICUS Dei gratia quartus Romanorum imperator augustus. HERIMANNO venerabili abbati sancti Benedicti iuxta Padum suisque]* successoribus regulariter in perpetuum substituendis. Sane credimus nos in huius vitae cursu feliciter imperare, si studuerimus circa Dei aecclesias opera pietatis exercere et ipsas earumque bona imperiali potentia a Deo nobis concessa conservare atque defendere. Quapropter omnibus Christi nostrisque fidelibus tam futuris quam presentibus notum fieri volumus qualiter nos omnipotentis Dei causa et ob regni nostri stabilitatem et anime nostrae nostrorumque parentum perpetuam salutem, devota et exaudibili petitione fratrum sancti Benedicti quorum diligimus et habeamus, monasterium sancti Benedicti situm inter Padum et Larionem, et monachos modo in eodem loco sunt vel post futuri per regularem conversationem et omnia eius bona mobilia et immobilia scilicet insulam sancti Benedicti cum ecclesia sancti Floriani et omnibus ad eandem pertinentibus. Insula etiam quae vocatur Gurgo, cum aecclesia eiusdem insule et pertinentiis suis. Casale Barbatum cum ecclesia sancte Mariae et sancti Laurentii, earnmque pertinentiis. Septingenti cum aecclesia sancti Michaelis, eiusque pertinentiis et cum de transitu navium. Decimam partem curtis quae vocatur Burbassium, cum aecclesia sancti Iohannis suisque pertinentiis. Locum qui vocatur Nucetula. Domum hospitalis apud Mantuam, cum pertinentiis suis. Ecclesiam sancti Valentini de Maringo, cum terris ab eadem detentis. Ecclesias sancti Viti et sancti Iusti de Medula cum pertinentiis suis et terras quas predictum monasterium ibi possidet. Ecclesiam sancti Michaelis de Cotorlione cum pertinentiis suis. Ecclesiam sancti Benedicti apud Ficariolum, et ęcclesiam sancte Agathae apud Ferariam, cum ambarum pertinentiis. Monasterium sancti Cypriani apud Venetiam cum pertinentiis suis. Ecclesiam sancte Helenae apud Tassariam cum pertinentiis suis. Concam cum ecclesia sancti Leonardi et omnibus appenditiis suis. Locum qui dicitur Foculare cum aecclesia sancti Nicholai, et omnibus decimis eiusdem loci. Ecclesias sancti Benedicti et sanctae Mariae apud Gunzagam cum omnibus decimis eiusdem loci, caeterisque earum pertinentiis. Caput vici. Villulam cum aecclesia sanctae Mariae, et cum omnibus decimis et pertinentiis suis, Custellum cum aecclesia sancti Bartholomei et omnibus decimis eiusdem loci, Gabianam cum ecclesia sancti Andreae, et omnibus decimis eiusdem loci. Ecclesiam sancti Venerii de Marceneta, cum medietate eiusdem castri et pertinentiis suis. Ecclesiam sancti Michaelis de Telliore cum pertinentiis suis. Ecclesiam sancti Bartholomei de Luca cum pertinentiis suis. Sanctum Martinum in Colle cum pertinentiis suis. Ecclesiam sancti Leonardi apud Parmam, et omnia quae predictum monasterium in eodem episcopatu detinet. Ecclesiam sancti Syxti de Lecto Paludano et aecclesias sanctae Mariae et sancti Johannis in episcopatu Bononiensi cum pertinentiis suis. Decimas de Roncis Gunthardi. Terras quas predictum monasterium detinet in Monticulo et in Birupto. Abbatiam sanctae Marie de Strata, quam prefatus venerabiliis abbas Herimannus monasterio sancti Benedicti acquisivit et univit; caeteraque omnia quae predictum monasterium nunc tenet vel in futuro acquisierit, per hanc mundiburdialem paginam in tutelam nostre defensionis ponimus, precipientes et presenti scripto confirmantes ut nulla clericalis vel laicalis persona aliquam dominationem aut ullum penitus prelationis ius in prefato monasterio sancti Benedicti praeter Romanum pontificem et imperatorem in perpetuum requirat vel habeat. Statuimus etiam ut nullius unquam persone ingenium vel privilegium contra presentem prefati loci auctoritatem et libertatem valeat, sed idem locus nunc et semper in perpetua libertate permaneat. Si quis igitur archiepiscopus, episcopus, dux, comes, vel alia quelibet persona cuiuscumque condicionis sit, huius nostre paginam libertatis violare in aliquo presumpserit, mille libras auri boni compositurus, banno nostro subiacebit, dimidietatem camerę nostrę, dimidietatem prefate aecclesię. Ut autem hec carta ab omnibus firma et inviolabilis permaneat, nostri eam sigilli impressione iussimus insigniri, ita tamen nemini legali iudicio hec omnia superius pretaxata a nobis aliter diffimantur. Signum Heynrici quarti Romanorum imperatoris invictissimi. Philippus cancellarius recognovi vice Adelberti Magontini Archicancellarii. Data Aquisgrani Anno dominice Incarnationis M.C.XXIII. Indictione .XIII. Kalendas decembris.

CDP I n. 107, pp. 316-318; MGH DD H V n. 262.

https://data.mgh.de/databases/ddhv/dhv_262.htm.