Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 25
source date: [1124 Juny 24] [Campese (Bassano del Grappa; Vicenza)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine Dei eterni amen. Anno eiusdem incarnacionis mill[esimo] C XX quarto, indicione secunda, undecimo callendas iulii. In presencia bonorum hominum quorum nomina subter leguntur, et est Tiso, Berta, Albericus de Romano, Eceli germani, Ingelperto, Berteraso, Ugo, Cerro de Smasaterra, Rodulfo, Henrico de Margano et reliqui plures. Ibique in eorum presencia Uberto abas Scanti Floriani acepit cambium a Tiso de hoc quod predicta eclesia Scanti Floriani habebat in Camposion, que est subdita Pataviensi epissco[pa]tu, secundum hoc quod pactus fuit Sinebaldus episscopus, et permutacione fecerat cum eo et ipse Uberto avocatore suo, vidilicet quatuor libras Veronensis monete et terram quam sibi desigata est in Marostica. Quidem predictus abas spondidit atque promisit Poncio abati suisque sucesoribus una cum suo avocatorei sucesores eius taciti et contenti permanere; quod si non fecerit vel aliquo tempore molestaverit eos aut ullo ingenio ullaque ocasione agere vel re causa presumserit, pena obligavit que est auri obtimi libras X argenti pondera XX; et quod re quesierit vendicare non valeat, set presens permutacio inconcusam perma[ne]at cum stipulacione subnixa. Actum in Camposion felliciter. ++++ manu predicti abati qui hac cartulam promisionis fieri rogavit et cambium accepi. +++ manu Ianatas, Eceli, Alberici, Berteraso de Smasaterra, Ugo, Cerro, Ingelperto rogati testes. Quidem ego Ardericus iudex et notarius domini Henrici quarto Romanorum imperatore tardita complevi.

CDP I n. 109, pp. 322-324.