Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 26
source date: [1124 July 5]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei et hominis. Anno incarnationis eiusdem millesimo centesimo vigesimo quarto, mensis iulii die quinta, indictione secunda. Cum rectores ęcclesiarum semper religionis instantiam augere atque in meliorem statum quantum divinitus eis conceditur debeant reducere neglegentię reus arguitur qui prelatus hoc facere non nititur. Quam rem nos Sinebaldus Paduanus episcopus licet indignus mente perpendentes pro amore Dei cuius opus esse credimus ac remissione peccatorum nostrorum et pro amore domni pape Calixti cuius nichilominus voluntatem cognovimus, monasterium Prataliense in nostro episcopatu situm dilettissimo patri nostro domno Herimanno venerabili abbati Sancti Benedicti super Padum suisque successoribus catholicis communi consilio fratrum ad religionis instituendę observantiam concedimus et presenti scripto confirmamus, salvo iure nostro et successorum nostrorum episcoporum catholicorum. Ita sane ut a nobis et a ceteris Paduanis qui pro tempore fuerint episcopis oleum sanctum, consecrationes, ordinationes abbatis, benedictiones et cętera episcopalia gratis et sine pravitate conferantur, que nimirum abbas de religioso Sancti Benedicti monasterio semper assummetur. Is etiam Paduano episcopo sicut proprio pastori debitam semper obedientiam conferat ad capitula generalia et ad alias necessarias ęcclesiasticas utilitates ad dandum consilium et auxilium sine exactione si vocatus fuerit suam presentiam exhibeat nisi iustam habeat excusationem, salvo in omnibus ordine suo. Et ne religiosa militia turbetur, sed sine inquietudine Dei servitiis vacare valeat, hoc quoque presenti addimus concessioni ut neque nobis neque ulli ex successoribus nostris aliquo in tempore liceat quicquam de rebus temporalibus a prefati monasterii abbate per violentiam auferre vel eo invito extorquere vel exigere, nisi sponte et karitative aliquid impendere voluerit. Ut autem huius concessionis series a nobis esse formata credatur et ut plenarie corroboretur, duas sub uno tenore paginas per manum publici tabellionis scribi ac proprii sigilli impressione muniri iussimus. Ego Grimalduas presbiter subscripsi. Ego Ubertus presbiter de Salvia subscripsi. Ego Ybertus presbiter manu mea subscripsi. Ego Vivianus presbiter manu mea subscripsi. Ego Milo diaconus subscripsi. Ego Nicolaus manu mea diaconus subscripsi. Ego Walengus subdiaconus subscripsi. Ego Torengus subdiaconus manu mea subscripsi. Ego Ubertus subdiaconus subscripsi. Ego Lemizo subdiaconus manu mea subscripsi. (M) Ionas causidicus necnonque tabellio dictus lumine quę vidi bis scripsi menteque fixi.

CDP I n. 110, pp. 325-326.