Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 27
source date: [1125 May 18] [Solagna (Vicenza)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine Dei eterni. Anno eiusdem incarnacionis millesimo C XXV, indicione tercia, XIIII die exeunte mensis madii. Constat me Albericus et Cuniza iugalibus, que profesa sum lex nanacione mea lege vivere Lonbarda, set nu[n]c pro ipso viro meo lege videor vivere Salica, presens presentibus diesise: melius est homo metu mortis vivere quam spe vivendi morte subitanea prevenire. Qua pro[p]ter causa Dei omnipotentis ac pro anima nostra mercede, consenciente Alberico viro meo et subter confirmate, una cum noticia de propinquis parentibus meis, et est Fedricus et Oto, vobis Poncio abati de Camposion et venerabi[li] loco Scante Cruce ceterisque fratribus illuc Deo servientibus, in Collomano miso vesstro per cartulam donacionis et obfercionis cum cultello, atrementario, penna, festuca notata, ramum arboris, vuantonern et vuasasonem terre, certam in vobis facimus investituram et tradicione, nominative de masio uno in comitatu Tarvisiano in loco qui dicitur Avax iuris nostri, quam supradictam masariciam nobis Collomanno miso Poncio abati trado, obfero per cartulam donacionis et obfercionis in vobis abendai confirmo, una cum acesionisbusc et ingresionibus seu cum superioribus, pasculis, campiis, pisscacionibus, venacionibus, cultis et incultis, divisis et [in]divisis, nulli alii tradita, donata, obxiata nisi vobis, faciatis vos et sucesores vest[r]os iure proprietari nomine quiquid volueritis si[ne] nostro et [he]redurm nostrum contradicione. Quidem spondimus atque promittimus vobis Collomanno miso Poncio abati una cum meis heredibus ac proheredibus defensare; quod si defensare non potuerimus aut si vobis a aliquid per quovix ingenium ullamquis ocasione sutraere quesierimus, nobis in diplum restue sicut pro tempore fuerit meliorata au[t] valuerit su[b] exstimacione [in] consimili loco; et obbligamus pena que est auri obtimi uncias X argenti pondera xx, et quod [requesie ]rimus vendicare non valeamus, set prese[ns] obfercio stabilis persistat cum stipulacione [ ... ] subnixa. Actum in Solaga felliciter. +++ manu donatoris obfertoris qui hac cartulam fieri rogavit. [ ... ] [te]stium in[ter]fuerunt Fedricus, Conradus, Ianatas [ ... ] Almericus, Ceso interfuerunt. Quidem ego Ardericus iudex et notarius traditam complevi.

CDP I n. 111, pp. 327-328.