Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 28
source date: [1125 November 30] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei aeterni. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo vigesimo quinto, ultimo die mensis novembris, inditione tercia. Monasterio Sancti Benedicti qui est constructo in comitatu et aepiscopatu Mantuano, inter flumen Padi et Larionis, prope flumen ipsius Padi ubi domnus Hemricus abbas preesse videtur, domno Wilielmo existęnte priore. Nos quidem in Dei [nomine Navilia] quondam uxor Opizonis Folinga et Donesiana atque Wascona, mater et filie [ ... ]s habitatrices in burgo civitatis Mantue, quę professe sumus lege vivere Longobardorum [ ... ]s Ardicione mundoaldo nostro, offertores et donatores ipsius monasterii, presens presentibus dix[imus] [ ... ] [Quisqui]s in sanctis ac venerabilibus locis ex suis aliquid contulerit rebus iuxta Domini vo[ ... ] [in hoc] seculo centuplum accipiet, insuper et quod melius est vitam possidebit aeternam. Ideoque nos in Dei nomine Navilia et Donesiana atque Wascona mater et filie, iussione et dispositione ipsius Opizonis viri et patris nostri, donamus et offerimus a presenti die proprietario nomine eidem monasterio Sancti Benedicti, idest peciam unam de terra aratoria iuris nostri quam habere et possidere vise sumus in territo[rio] Porti iuxta silvam maiorem, loco qui dicitur Cerethello, prope fossato Alto, iuxta Atherbasium; et continet in se ad istam mensuram: de uno latere a mane perticas viginti et unam et mediam, de alio latere perticas viginti et septem et mediam, de uno capite a meridie perticas triginta et quattuor, de alio a via perticas triginta et octo. Cucula ibi se tenente: a mane scilicet ab Atherbasio continet in se de ambobus lateribus perticas quindecim, de ambobus capitibus aequaliter perticas duas et mediam; secunda cucula ibi se tenente: a meridie continet in se a mane perticas tredecim et mediam, de alio latere a sera perticas duodecim et pedes novem, de uno capite a meridie perticas decem et mediam, de alio capite a montibus scilicet a maiore pecia perticas tredecim; tercia cucula ibi se tenente continet in se de ambobus lateribus aequaliter perticas quattuor et mediam, de ambobus capitibus aequaliter perticas tres. Coherent super totum: a mane ipse femine et Albertus filius Ubaldi de Prerto et Atherbasius, a meridie Wibertus de Gurgolato, a sera ipse feminę, a septemtrione via. Quam autem suprascriptam terram cum suprascriptis cuculis iuris nostrorum quę est in suprascripto loco Cerethello prope fossato Alto iuxta Atherbasium una cum accessione et ingresso seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integro, ab hac die eidem monasterio Sancti Benedicti donamus, offerimus et per presentem offersionis cartulam habendum confirmamus, facihendum exinde predictus domnus abbas cum suis fratribus qui ibidem nunc sunt et Deo serviunt et in antea fuerint et Deo servierint ad eorum usum et utilitatem ipsius monasterii proprietario nomine quicquid voluerint aut previderint sine omni nostra et heredum nostrorum contraditione. Quidem et spondimus atque promittimus nos quę supra Navilia et Donesiana atque Wascona mater et filię, una cum nostris heredibus ad partem predicti monasterii suprascriptam terram qualiter superius legitur in integro ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si eidem rnonasterio per quodvis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem terram ut supra legitur ei restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit, sub extimatione in consimili loco, pro animarum nostrarum et ipsius Opizonis viri et patris nostri remedio. Hanc enim cartulam nostrę et ipsius Opizonis offersionis paginam Bono notario tradidimus et scribere rogavimus, in qua hic subter confirmans testibusque optulit ad roborandam. Actum est hoc in domo habitationis ipsarum feminarum. Signa +++ pro manibus suprascriptarum Navilie et Donesiane atque Wascone matris et filiarum quę hanc cartulam offersionis fieri rogaverunt ut supra. Signum + pro manu suprascripti Ardicioni mundoaldi earum qui eis consensit ut supra. Signum +++++ pro manibus Teutaldi de Puteo, Agimerici Buca de Surico, Lanfranci de Letebenane, Olteperti, Ambrosii filii Teuzonis de Porto qui ibi fuerunt et rogati sunt testes. (S.) Ego qui supra Bono notarius hanc cartulam offersionis rogatus scripsi. Notum sit omnibus hoc verum esse, quod predictus Opizo Folinga reliquid monasterio Sancti Benedicti mansum medium de predicta terra pro anima sua tempore mortis et predicta Navilia uxor eius cum predictis filiabus suis confirmaverunt ipsam offersionem de ipso medio manso in traditione predicte cartulę: sed ipsa Navilia noluit adinplere medium mansum, nisi quantum in superiori cartula legitur.

CDP n. 112, pp. 328-330.