Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico (MGH DD K II n. 80)
source date: [1027 April 6] [Roma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Chuonradus divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Si sanctarum dei ecclesiarum ordines corroborare studuerimus, intercessores suos aput deum pro nostris facinoribus non dubitamus. Idcirco noverit omnium fidelium sanctae dei aecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, quatinus interventu ac petitione Benedicti abbatis sancti Salvatoris monasterii scito in commitatu Lucensi in loco qui dicitur Sextus per nostri precepti paginam confirmamus modisque omnibus corroboramus et idem monasterium cum aecclesiis capellis et oraculis seu cortibus et castellis cunctisque terris predicto monasterio per cartularum munitiones, tam quas modo habet quamque etiam inantea idem venerabilis locus deo iuvante adquirere poterit, tam infra civitatem Lucam quam et deforis, quarum vocabula sunt: aecclesiae sanctorum beati Benedicti et Anastasii et aecclesia domini Salvatoris quae dicitur Astrude cum omnia illorum pertinentia et aecclesia et curte sancti Ambrosii in Ascleto et aecclesia sancti Pauli in Coselle et aecclesia sancti Antonii et aecclesia sanctae Mariae in Campitello et aecclesia sancti Angeli in Guamo et ecclesia sancti Philippi cum omnibus illorum pertinentiis et aecclesia sancti Petri et sancti Columbani in loco Computo cum portione de ipso castello cum omnibus mansis et terris, quod sunt in ipso loco Computo et in Massa, cum aecclesia sancti Laurentii, quod sunt pertinentibus ad ipsum monasterium, aecclesia sancti Augustini et monte et poio qui dicitur Abozo, aecclesia sancti Martini, aecclesia sancti Apiani et sancti Laurentii in loco Colline et curte de Uilla cum poio qui dicitur Pedoni et in Colognora, aecclesia vero sancti Andreae in monte cum omnia sua pertinentia et medietas aecclesie sancti Petri et sanctae Mariae cum universis pertinentiis suis, quas venerabilis Maius abbas mutuavit cum Ugone marchione sibi in vicem ad proprietatem, et de ipsa aecclesia sanctae Marie aliam quartam portionem, quam dedit Domnucio filio boni memoriae Ildeprandi pro animae suae remedium et genitoris sui per cartulam offersionis ad partem ipsius monasterii, ecclesia vero sancti Comitii et sancti Angeli et castello vetero et castello novo in ipso loco Sexto, quod est constructum in monte et poio qui nominatur Monte Flagimperge, ecclesia sancti Benedicti cum castello in loco Insula et pratis et paludibus et fossis et piscareis et callabus et navilibus et silvis et palude qui dicitur Alteto et silva de Brusceto et Pallareto et Cassano et silva Nigra et portum de Fossitule et lacum de ipso Padule cum portu de Tunule, qui est de ipso lacu, cum [aqui]s et piscareis et callibus et silvis in circuitu ipsius laci et via de Galleno et via de Cerro [cum ca]lle quae nominatur call[e] Pottuli et villa de Oren[ta]no cum Cerbaria et Uasur[e] et poio de Galeno qui dicitur Uado alto et Semineta et medietatem de burgo de Galleno et villa Costafili et terris et mansis et silvis in loco Tonule, curte et aecclesia sancti Prosperi in loco Blentina cum omnia sua pertinentia, ecclesia sancti Iusti et curte de Tredeci cum aecclesia sancti Fridiani, nec non et curte de Anglo et medietatem aecclesie sancti [Angeli] de Armezano et terris et mansis in loco Uicofetri, curtes namque [III in] Cintoria cum aecclesiis scilicet sancti Martini et sancti Georgii, ecclesia sancti Salvatoris in loco qui dicitur Controni et curtem de Cerbaria et curte in loco quae dicitur Quarfine et curtem et aecclesi[a] sancti Petri quae dicitur in Gragno et predia de Castillone et de Antisana et [in lo]co [qui] dicitur Ualli et in Carricini et in Cicerana et in Bucini et in Castello nou[o] et in vocabulo qu[ae] dicitur Uerrucula et in Mollazano et in [Bran]calo corte sancti Hylarii, curtem de Guinculo cum aecclesia sancti Domini et cum castello, aecclesia sancti Benedicti et sancti Donati et in loco Uinciano aecclesia sancti Petri et in Leugnano aecclesia sancti Greg[o]rii et in loco qui dicitur Capiano curtem et aecclesiis, id est aecclesia sancti Quirici, sancti M[inia]ti, sancti Salvatoris, sancti Sauini, sancti Pauli cum terris aquis aquarumque decursibus piscareis venationibus silvis, medietatem de castello de Cerritulo cum integra aecclesia sancti Stephani et curtem de Palaria cum duabus aecclesiis sancti Martini et sancti Angeli, ecclesia sancti Angeli in Nebula et curtem de Quarazana, curtem de Filcini et curt[em de] Cosiniano et de Brisciana et aecclesia sancti Martini in Ferignano et curtem de Camuliano et curtem de Casa noua, curtem de Uallis cum aecclesia suisque pertinentiis. Concedimus eidem venerabili coenobio, quicquid dinoscitur habere in comitatu Pisano, inprimis curte domnicata foris civitate cum casis et cassinis et orto, in eodem vero loco casis et cassinis et orto et curte et [ter]ra, quae fuit quondam Cunizi filii Cuniberti, curtem vero sancti Cristophori et aliam curtem in loco Tabiano et curtem sancti Petri in Petritulo, curtem de Rasignano, curtem de Malendrone, ecclesia sancti Comicii iuxta fluvium [C]icina et saline que sunt in Campo maiore prope C[ici]na, curtem de Fontana, curtem de Ualle blancana prope Bibone. Similiter corroboramus iam prelibato cenobio hoc quod habet in comitatu Cornino, videlicet curtem de Massa et [ecclesia sancti Genesii et] curtem sancti Petri in Publico, curtem de Bibiano, curtem de Lano, curtem de Rofenae, curtem de Sermena cum ecclesia sancti Octabiani, pertinentia [de] Frosina et curtem de Caspugnano, curtem de Libiano, curtem de Agnano cum ecclesia sanctae Mariae cum tertia portione de ipso castello, curticella de Urceatico cum ipso castello, curtem de Sussiano, curtem de Leguli et Meletuli et aliquantas petias de terra, ubi fuit quondam aecclesia sancti Iusti, et curticella in loco Uignale et in loco Carpugnano mansam et in loco Pinu tres mansas cum domo Ualpretis et medietatem castelli in loco qui dicitur Campo-Marci, curtem sancto Iohanne cum poio et monte quae dicitur Uerrocula. Quin etiam omnes res et proprietates confirmamus, quae ubicumque repperiri possunt, et in comitatu Pistoriense aecclesia sancti Habundii cum campo Hieronimi et [mansis Ingello, Cerisiano, Casese, Casula, Mar [...] sala vel aliis locis]. Concedimus etiam eidem monasterio omnibus cur[t]is capellis terris ortis vineis campis pratis mansis tam domnicalibus quam massaritiis aldiaritiis tributareis olivetis silvis montibus alpibus pascuis planitiebus paludibus areis piscareis salinariis molendinis aquis aquarumque ductibus servis ancillis aldiis et aldiabus utriusque sexus et cum omnibus quae dici vel nominari possunt prelibato monasterio pertinentibus vel aspicientibus omnia in integrum nostra regia potestate, prout iuste et legaliter possumus, in ius et dominium predicti abbatis monasterii domini et Salvatoris suorumque congregationis monachorum eorumque successorum; et li[ce]at [ceno]bio de propria congregatione abbatem eligere, si regulariter vixerint, ut numquam ulla super eos introducatur persona; et liceat eidem cenobio duos advocatos habere, his autem adiungimus duodecim liberos homines, cum quibus rem prelibati cenobii sacramento adquirant et defendant. Quibus ut nullum tortum malli adiciatur, transfu[ndimus a]c delegamus, ut potestatem habeant tenendi fruendi ordinandi comutandi vel quicquid eorum utilitas fuerit faciendi, et qualiter ab eis ordinatum vel concessum fuerit, stabile permaneat. Precipientes itaque iubemus, ut nullus dux marchio episcopus comes vicecomes sculdachio castaldio nullaque nostri imperii magna pa[rvaque] persona predicto monasterio de omnibus supra dictis rebus inquietare molestare disvestire vel potestative in eo ospitium facere aut aliquam publicam functionem cogere sine regalem presumat iuditium. Qui vero hoc fecerit, sciat se cumpositurum auri optimi libras mille, medietatem camerae nostrae et medietatem predic[to abbati] suisque successoribus. Quod ut verius credatur firmiusque ab omnibus [obse]rvetur, impressione sigilli nostri iussimus insigniri inferius. Signum domni serenisessimi et invictissimi imperatoris (M.) augusti. Hugo cancellarius vice domni Haribonis archiepiscopi et archicancellarii recognovit. (SI. D.) Anno ab incarnatione domini MXXVII, regnantis domni Chuonradi secundi III, imperatoris augusti Romanrum I, inditione X, VIII. id. april., luna XXV, feria V; Roma data; feliciter amen.

MGH DD K II n. 80, pp. 106-109.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_ko_ii/index.htm#page/106/mode/1up.