Mantova, Archivio di Stato, Archivio Gonzaga, s. P. XIII, 34, b. 3326
source date: [1126 August 4] [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno Domini millesimo centesimo vigesimo sexto, pridie nonas augusti, indictione quarta. Victor divina favente clementia Bononiensis episcopus, Henrico sanctissimo atque reverentissimo cenobii Sancti Benedicti abbati et per eum in eadem ecclesia in perpetuum. Si ad celestia regna pervenire desideramus, non pigro studio laborare debemus, sed quantum possumus Deo auxiliante festinare studeamus ut ecclesiasticam exaltacionem sublevare possumus quam etiam dominus noster Iesus Christus suo proprio adquisivit sanguine. Igitur ob timorem Dei et omnium sanctorum concedimus in monasterium Sancti Benedicti situm supra Padum et Henrico eiusdem abbati suisque ormnibus successoribus in perpetuum, ecclesias quas nunc detinet infra nostrum episcopium, scilicet unam quę est sita in loco qui vocatur Dalmanzatico, videlicet aliam in loco qui dicitur Lambriano. Preterea donamus atque preceptamus quicquid deinceps iuste et racionabiliter intra nostrum predictum episcopatum adquisierint vel quod eis a Deum timentibus oblatum offertumque fuerit, tam ecclesias quam alia bona quę Deus omnipotens misericorditer eis tribuere placuerit, ut deinceps habeant, teneant et sine molestacione in perpetuum possideant. Neque a nobis neque ab ullis nostris successoribus ammodo de prelibatis rebus ullam perturbationem aut molestacionem habere valeant, excepto tantum in omni festivitate sancti Petri nos nostrique successores a vobis vestrisque successoribus unam libram cerę suscipere pro benedictione valeamus. Similiter precipimus atque prorsus statuimus ex parte Dei omnipotentis et beati Petri principis apostolorum ut nullus vir sive mulier de predictis rebus infra nostrum episcopium sitis sine evidentissima et inevitabili racione rapere aut furari nec non depredari vel insultum ibidem agere deinceps audeat. Statuentes quidem ecclesiastica censura precipimus, sub divino anathematis vinculo, ut si quis hoc nostrum preceptum violare presumpserit et in omnibus non conservaverit sciat se auctoritate Dei et beati Petri apostolorum principis et nostri anathematis vinculo innodatum et a regno Dei alienum si infra triginta dies non emendaverit. Qui autem hoc nostrum preceptum observator et custos in omnibus estiterit benedictionem et gratiam Dei omnipotentis et beati Petri principis apostolorum atque sanctorum omnium precipere mereatur. Actum in domo predicti domini episcopi, indictione predicta. Prenominatus dominus Victor episcopus predicta omnia scribere rogavit. + Ego Victor episcopus manu mea subscripsi. Ego Rodaldus archidiaconus manu mea subscripsi. Lambertus archipresbiter manu mea subscripsi. Ego presbiter Capitaneus manu mea subscripsi. Ego Martinus diaconus manu mea subscripsi. Ego presbiter Albertus manu mea subscripsi. Rolandus causidicus de Teuzone et Albericus Crassus et Petrus de Alberto de Vinti rogati sunt testes. Angelus his metris causidicus ista peregi notarii signo subscribens more benigno. Ego Petrus Bonus causidicus interfui et subscripsi. Ego Ugo causidicus interfui et subscripsi.

CDP II n. 2, pp. 3-5.