Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 30
source date: [1127 Juny 20] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei æterni. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo vigesimo septimo, undecimo die exeunte mense iunii, inditione quinta. Monasterio Sancti Benedicti, scitum in comitatu et æpiscopatu Mantuano, inter flumen Padi et Larionis, iuxta flumen ipsius Padi, ubi nunc dompnus Hæinricus abbas preesse videtur, domno Wilielmo existente priore, in quo corpus beatissimi Simeonis heremite Ermenie quięscere videtur. Ego in Dei nomine Agimericus, filius quondam Inverardi Buca de Surico, qui professus sum ex natione mea lege vivere Romana, offertor et donator ipsius monasterii, presens presentibus dixi qua propter consensu et iussione Bonesororis uxoris męę, dono et offero a presenti die eidem monasterio Sancti Benedicti, pro animę męę et ipsius uxoris męę et parentum meorum mercede, id est pecias duas de terra una cum vineis et alia ex parte aratoria et ex parte buscalea iuris mei, quas habere et possidere visus sum una cum predicta uxore mea; illa quę est cum vineis in territorio Cepada, in loco et vineto qui dicitur Casavetere, et alia quę est aratoria et buscalea in territorio civitatis Mantue, in loco qui dicitur Vallemala. Et continet in se prima pecia de terra cum vinea, in predicto loco Casavetere, ad iustam mensuram in longitudine: de uno latere a Regiola perticas quattuordecim, de alio latere perticas tredecim et pedes quinque, de uno capite perticas sex et pedes septem, de alio capite perticas sex et pedes quattuor. Coheret ei: de uno latere Regiola, de allo latere Albertus de Coincio, de uno capite iuris aecclesię Sancti Petri de Mantua, de alio capite Rodulfus ferarius. Secunda pecia, ex parte aratoria et ex parte buscalea, in predicto loco Vallemala, continet in se iugera quinque. Coheret ei: de uno latere a mane et uno latere a meridie ego ipse offertor, de alio latere a sera Albertus de Igenulfe et Boso de Bosone iudice, de alio capite Anzoni. Quas autem suprascriptas pecies de terra, cum vineis et vacua et ex parte buscalea, in suprascriptis locis, una cum accessionibus et ingressibus earum seu cum superioribus et inferioribus suis, qualiter superius legitur, in integrum ab hac die eidem monasterio Sancti Benedicti dono et offero et per presentem offersionis cartulam eidem habendum confirmo, faciendum exinde predictus domnus abbas cum suis fratribus, qui ibidem nunc sunt et Deo serviunt et in antea fuerint et Deo servierint, ad eorum usum et utilitatem quicquid voluerint sine omni mea et uxoris męę et heraedum nostrorum contraditione. Quidem et spondeo atque promitto per me et uxore mea nostrisque heraedibus, suprascriptis fratribus eorumque successoribus, suprascriptam offersionem, qualiter superius legitur, in integrum ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus, aut si eidem monasterio per quodvis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum ipsam offersionem eidem monasterio restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata, aut valuerit sub extimatione in consimilibus locis; et nec mihi liceat ullo tempore nolle quod volui, sed quod a me semel factum vel conscriptum est inviolabiter conservare promitto cum stipulatione subnixa. Hanc enim cartulam męę offersionis paginam Bono notario tradidi et scribere rogavi, in qua hic subter corfirmans testibusque optulit ad roborandam. Actum est hoc in burgo civitatis Mantuę, in claustro Sancti Martini. Signum + pro manu suprascripti Agimerici, qui hanc cartulam offersionis fieri rogavit ut supra. Signum + pro manu suprascripte Bonesororis uxoris eius, que ei consensit ut supra. Signa +++++++++ pro manibus Ariprandi de Rufino, Wiberti filii Ingelbaldi, Anselmi fratris eius, Iohannisboni de Blanco, Azonis generis Odonis fornarii, Patarini, Alberti de Anzoni, Arnaldi de Bernardo Scazo, Bastardi de Bazio, qui ibi fuerunt et rogati sunt testes. (SN) Ego qui supra Bonus notarius sacri palacii hanc cartulam offersionis rogatus scripsi, post tradita complevi et dedi.

CDP II n. 1, pp. 5-7.