Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 31
source date: [1127 July 3-5] [Campese (Bassano del Grappa; Vicenza)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(M) In nomine Dei aetemi. Anno ab incarnatione millesimo centesimo vigesimo VII, quinto nonas iulii, indicione quinta. Monasterio ordinando in honorem Dei, crucis Christi et eius piissime genitricis, et vobis domno Heinrico, Dei gratia Sancti Benedicti abbati et vestræ ecclesie. Nos Tiso, Hecello, Albericus de Romano, Ionathas et Bertelaso de Angarano, Inglepertus de Marostica, Rodulfus et Artuichus filius Heinrici de Margnano, ipso genitore meo mihi consentiente et confirmante, et Heinricus de Collo, offertores et donatores prefati monasterii presentes presentibus donationibus: quis in sanctis ac venerabilibus locis aliquid ex suis contulerit rebus in hoc seculo centuplum aceperit, et insuper, quod melius est, vitam possidebit eternam. Ideoque nos qui supra Tiso, Hecello, Albericus, Ionathas et Bertelaso, Inglepertus, Rodulfus, Heinricus, Artuichus, pater et filius, Heinricus de Collo, pro remedio anime nostre nostrorumque parentum, offerimus et donamus et corporalem traditionern facimus prefato monasterio per vos domnum Heinricum Sancti Benedicti abbatis et per vestros ordinando, quicquid iuris et proprietatis quondam habere et possidere visi sumus in pertinentia loci quondam dicti Campese, sicuti sumitas montis circumdat a Cismone et sicuti Brenta fluit usque ad pontem quem domnus Pontius, beate memorie abbas, fieri ordinavit, cum omnibus suis pertinentiis omnia in integrum. Quam autem offersionem iuris nostri superius dictam ab hac die nos qui supra donamus, offerimus et prefatum monasterium de Camposyon per vos prefatum domnum Heinricum Dei gratia abbatem ordinandum, ut vos et vestra ecclesia vestrique successores habeatis ius ordinandi et possidendi predictas possessiones, sicuti supra designatum est, sine omni nostra et heredum nostrorum contradictione. Quidem spondemus atque promittimus nos qui supra offertores, una cum nostris heredibus, vobis domno Heinrico, abbati ecclesie Sancii Benedicti inter Padum et Larionem, prefatam donationem secundum quod superius ius proprietatis ab omni homine guarentare et defensare; quod si defensare vel guarentare non potuerimus aut si vobis exinde aliquid per quodvis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum prefatam donationem ut supra legitur vobis restituamus ita ut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estlmatione in consimili loco. Actum est loco Campisyon, salvo iure et honore Romanae ecclesie. Feliciter. Rogati sunt testes: Liutho de la C[o]sta, Vivianus de Camisiano, Littaldus et Liutho germani, Rainus Guetili de Bassano, Guizermanus de Campo. § Die martis, qui est tercio nonas iulii, in presentia Liuthi de Costa, Alberti Campanilis, Mainfredi de Vincentia et aliorumm quamplurium. Heinricus de Marostica dedit quicquid iuris et proprietatis habuit in Campese, et secundum quod in presenti cartula legitur se obligavit observare domno Heinrico abbaii Sancti Benedicti, et secundum quod sui consortes dedere sic dedit. Millesimo centesimo XXVII, indicione V. Ego Heinricus notarius rogatus scripsi.

CDP II n. 4, pp. 8-11.

Heinricus de Marostica, il donatore che aggiunge la sua donazione in calce, compare anche come testimone in un’altra donazione allo stesso monastero (CDP II n. 6, pp. 13-14). Questo documento e l’altra donazione citata condividono anche un teste, Liutho de la Costa, e il notaio, Heinricus.