Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 33
source date: [1128 January 5] [Pesina (Caprino Veronese; Verona)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Ani a. incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo viesimo octavo, quinto die mensis ienuarius, indicione sexta. Constat nos Azo filius quondam Azonis et Ardoinus et Alda iugalibus, filia quondam Ingo de Negraro, et Taruso et Cliemaro filia Enricus de Pruno, filiis et nuris suprasctipto Azo, abitaturis in iudicaria Gardense, infra castro Pesena, qui profesi summus ex nacione nostra lege vivere Lagobardorum, ipsis namque iugalibus nostris nobis consencientibus et subter conrirmante, una cum noticia de propiquioribus parentibus nostris nobis consencientibus et subter confirmante, i sunt: Ermenardo de Vualgatara et Trufaldo filius suprascripta Alda et suprascripto Enricus pater suprascripta Cliemaro, in corum presentia vel testium certa facimus profesione quod nullum patimus viollenciam nec ab ipsis iugalibus nostris, cartam donacionis et ofersionis nomine de suorum manibus in manu de Simeon monahus et misus monasterii Sancti Benedicti a Laeruno, pro anima nostra seu et parentorum nostrorum mercede, id est masaricia una quod est laborata per Martino, tam tera cum casa paladicia et terris cum vineis et terris aratoreis et terris pradivis, et terris cum silvis; et duas pecias de terris aratoreis quod iacet in campagna de Castelloni, et terra que tenet Oto filius quondam Rodulfo*** de Pesscera, qui posite sunt in iudicaria Gardense, locus ubi dicitur Tavernolle, et omnes ius de comunia quod eorum pertinet in eodem loco Tavernolle. Et insuper dederunt suprascripto Azo et filiis et nuris omnia quod abent in Plovezano, i sunt noves pecias de terris. Prima pecia de terra aratoria, quod iacet prope castro locus ubi dicitur Flabiolo, abent per longum de ambobus lateribus perticas treginta et duas et pedes sex; de uno capite perticas trex pedes sex, de allio capite perticas duas; de uno latere iura Sancti Zenonis posident, de allio latere et ambobus capitibus via percurente. Secunda pecia de terra aratoria, quod iacet in loco qui dicitur Allavuallo, abent per longum perticas decem et novem et pedes sex; de uno capite pertica una et pedes octo, de allio perticas trex et pedes trex, et de allio latus perticas novem, de allia parte perticas quinque, de allio perticas quaptuor, de uno latere Viviano Biviaqua de Verona abente, de allio latere Cresenzo presbiter abente, de uno capite Iohannes, de allio Alberto, de alio via percurente. Tercia ibi prope abent per longum de ambobus lateribus perticas viginti et septem; de uno capite perticas duas pedes duos, de allio capite pertica una pedes sex; de uno latere et uno capite suprascripto Viviano abent, de allio latere iura Sancti Zenonis, de allio comunia adest. Pecia quarta ubi dicitur a Campara, de ambobus lateribus quadraginta et octo; de uno capite perticas septem, de allio perticas sex; de ambobus capitibus via. Quinta pecia de terra locus ubi dicitur Paullo de ambobus lateribus perticas viginti et una et pedes sex; de uno capite pertica una, pedes sex, de allio pertica una pedes decem; de uno latere Sancta Maria de Cissano, de allio latere Sancto Zulliano, de uno capite via, de allio Bertram de Arzei. Sexsta terra pradiva locus ubi dicitur a Montellongo, per longum de ambobus lateribus perticas viginti et octo pedes trex; de uno capite pertica una pede uno, de allio perticas quaptuor; de uno latere Mauro de Pastrego abet, de alio Zeno da Verona; de uno capite comugna, de allio Petro abet. Et duas pecias de terra, una aratoria et allia pradiva, insimul tenente locus ubi dicitur Ario; per longum perticas treginta et duas, de allio treginta et septem; de ambobus capitibus perticas octo pedes sex; de uno latere Sancto Zeno, de allio Martino de Calmasini abent; de uno capite via, de alio Conrado abent. Et pecia de terra pradiva locus ubi dicitur a Pra Maioro. Et allia pecia de terra busscareza prope castro; et omne ius de comunia quod eorum pertinet, una cum accesionibus et ingresoras earum rerum, sicut supra legitur, in integrum nos suprascripti Azo et filiis et nuris et suorum eredibus ab omni omine defensare; quod si defendere non potuerimus, tunc in duplum restituamus ad suprascripto monasterio. Actum in suprascripto castro Pesena. Fellciter. Signum manibus suprascripti Azo et filiis et nuris, qui ac cartam fieri rogavi ut supra legitur. Signum manibus Girardo, Lanzo, Maraldo, Franco, Iniberto de Pesena, Ingellero legis doctu et Uho de Bardolino. (SN) Ego Persenaldus notarius rogatus qui ibi fui et post tradita complevi.

CDP II n. 5, pp. 11-13.