Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 35a
source date: [1128]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo e XX octavo, indicione VI. Nos Albertus Dei gratia dux, marchio et comes divina cooperante gratia et beati Petri et domini pape Honorii eius vicarii munere ad huius honoris provectus fastigia sepe sepius memorie reducentes, eterne beatitudinis premia et ecclesias in suo stato retinere et pauperibus iustitias facere proposuimus divina favente clementia. Quare reverende in Christo pater Henrice abbas monasteri Sancti Benedicti iuxta Padum, vestris precibus annuens, tum pro Dei amore, tum pro domini pape dilectione, tum pro eiusdem sancti monasterii religione, tum pro peccatorum meorum nostrorumque parentum remissione, tum pro coniugis nostre petitione, tum etiam et pro mercede anime domine comitisse Matildis, volumus prefatum monasterium quecumque sibi vel a prefata comitissa vel ab aliquo eius fideli vel ab alia quacumque persona, magna vel parva usque nunc datum possidet, in re mobili vel immobili seu in decimis, vel per se vel per hobedientias suas vel in scriptis suis habet, firmum deinceps habere sine omni nostra nostrorumque heredum contradicione. Insuper volumus ut si quis noster fidelis de Padus eiusdem comitisse a nobis in beneficio habens, sicut mos est, eorum aliquid inde pro mercede anime sue eidem monasterio aut hobedienciis eius dare voluerit, vel testamento relinquere, liberam habeat potestatem, ita sane ut talem partem inde retineat ut nostrum servitium facere ipse et sui heredes valeant. Et ut huius nostri scripti tenor firmum in perpet*** credatur, et a nullo nostrorum heredum quod absit aliqua occasione infrigatur, pena ab eo qui rem eiusdem monasterii molestaverit in duplum eidem ecclesie componi debere statuimus, insuper hoc nostre concessionis scriptum manu propria corroborantes fidelibus nostris ut idoneis testibus corroborandum tradidimus. Signum manuum Albertus Dei gratia dux et marchio et comes, qui hanc cartam scribere iussit. Signum manuum Sasso et Brogognone testes. Signum manuum Amedeus testis. Signum manuum Bernardinus filius Maleadubati, Wibertus Rufus, Arduinus, Enricus de Bundeno, Wibertus et Markise de Castellarano, Conradus, Ugo de Petrone, Opizu de Gunzaga, Ubertus de Sancto Benedicto, Rainerius, Ugicion filii Alberti testes. Ego Albertus notarius hanc cartam rogatus scripsi, post traditam complevi.

CDP II n. 7, pp. 15-16.