Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 36
source date: [1129 January 25] [Bondeno di Gonzaga? (Gonzaga; Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die veneris qui fuit septimus exeuntis mensis ianuarii, bonorum virorum presentia quorum nomina inferius scripta invenientur. Albertus marchio et dux investivit dompnum Haeinricum, abbatem monasterii Sancti Benedicti quod est haedificatum in episcopatu Mantuano iuxta flumen Padi Vetuli, per dompnum Girbertum et dompnurn Ogerium monachos et nuncios ipsius dompni Haeinrici abbatis, vice totius congregationis ipsius monasterii, scilicet de mansis tribus et dimidio terre cum busco positis in silva de Piguniaga, loco Castiniolo, infra coherentias inferius hic nominatas, id est: a mane iuris ipsius monasterii, a meridie similiter iuris ipsius rnonasterii et idem Albertus marchio et dux, a sera similiter idem Albertus marchio et dux, a septemtrione predictum flumen Padi Vetuli. Et insuper investivit de tota terra que noviter runcata erat iuxta ipsam silvam Castiniolo et iuxta silvam que dicitur Carpeneda, et est terra illa iugera novem, tabulas quadraginta minus. Tali modo ipse Albertus marchio et dux investivit ipsum dompnum abbatem per iamdictos nuncios suos vice totius congregationis, ut liceat ei eiusque fratribus eorumque successoribus ipsos mansos runcare et terram ipsam et predicta iugera novem, tabulas quadraginta minus, in perpetuum colere et gaudere et habere, et quicquid voluerint facere ad eorum usum et utilitatem sine omni ipsius Alberti marchionis et ducis suorumque haeredum contraditione. Et insuper promisit ipse marchio et dux ipse et eius haeredes totam predictam terram iamdicto monasterio omni tempore ab omni homine defendere; quod si defendere non potuerit, tunc in duplum eam terram ipso monasterio componere debet. Actum est hoc in loco Bondino, in camera ipsius marchionis, iuxta aecclesiam Sancti Iacobi, adstante ibi uxore eius. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo vigesimo nono, predicto die, inditione septima. Interfuerunt ibi: Maleadobatus de Curviago, Bernardus filius eius, Malabranca, Girardus filius Girardi filii Bosonis, Inricus de Bondino, et rogati sunt testes. (SN) Ego Bonus notarius sacri palacii his interfui, rogatus scripsi.

CDP II n. 8, pp. 17-18.