Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 37
source date: [1129 April 10] [Bondeno di Gonzaga? (Gonzaga; Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die mercurii qui fuit decimus intrantis mensis aprelis, bonorum virorum presentia quorum nomina inferius scripta invenientur. Albertus marchio et dux investivit dompnum Wilielmum priorem monasterii Sancti Benedicti, quod est scitum in comitatu et aepiscopatu Mantuano, inter flumen Padi et Larionis, adstante ibi dompno Ogerio, vice dompni Haeinrici abbatis ipsius monastetii et totius congregationis, de tota illa silva de Casteniolo qua in se retinuerat cum priorem investitura eidem monasterio de parte eiusdem silve fecerat, infra istas coherentias, scilicet: a mane iuris ipsius monasterii, a sera fossatum, quod factum est ab ipso monasterio ab arzine antiquo usque in flumen Padi Vetuli ad dividendam silvam ipsius marchionis a silva ipsius monasterii, a meridie iuris ipsius monasterii et arzinis predictus usque in iamdictum fossatum novum, a septemtrione flumen predicti Padi. Tali modo hanc investituram fecit ut liceat dompno abbati eiusque fratribus eorumque successoribus de silva illa quicquid voluerint facere ad eorum usum et utilitatem in perpetuum sine contraditione ipsius marchionis et haeredum eius, sicut in cartula prioris investiture legitur. Actum est hoc in loco Bondeno, in casa ipsius marchionis, iuxta aecclesiam Sancti Iacobi. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo vigesimo nono, predicto die, inditione septima. Interfuerunt ibi: Wibertus de Castello Agirani, Wibertus de Erberia, Girardus filius Girardi filii Bosonis, Boso Longus, Inricus de Bondeno, Albertus gastaldius de Piguniaga, qui misit ipsum priorem in possessione predicte silve iussu ipsius marchionis. (SN) Ego Bonus notarius sacri palacii his interfui, rogatus scripsi.

CDP II n. 9, pp. 18-19.