Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 38
source date: [1129 Septemper 28] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo vigesimo nono, tercio die exeunte mense septembris, inditione septima. Monasterio Sancti Benedicti, scito in comitatu et episcopatu Mantuano inter flumen Padi et Larionis, prope flumen ipsius Padi, in quo domnus Haeinricus abbas presse videtur, domno Wilielmo existente priore. Ego Iohannes Waraccus filius quondam Odonis de Sedimo, habitator in Veronensi episcopatu, loco et castello qui dicitur Lazise, qui professus sum lege vivere Longobardorum, offertor et donator ipsius monasterii presens presentibus dixi: quisquis in sanctis ac venerabilibus locis ex suis aliquid contulerit rebus, iuxta Domini vocem in hoc seculo centuplum accipiet, insuper, et quod melius est, vitam possidebit aeternam. Ideoque ego qui supra Iohannes dono et offero ex presenti die proprietario nomine eidem monasterio Sancti Beneclicti, pro anime mee et parenturn meorum mercede, id est pecies tres de terra, una cum casa et alia cum olivis, et tercia cum vineis, iuris mei, quas habere et possidere visus sum in iudiciaria Gardensi, predicto castello Lazise et de foris, in territorio ipsius castelli, locis qui dicuntur Fabiano et Fantanelle. Et continet in se prima pecia de terra cum casa murata que est in predicto loco et castello Lazise: a mane pedes quattuor et semissem unum et palmam unam, a sera pedes quinque; de ambobus lateribus equaliter in longitudine perticas quattuor et pedem unum et semissem unum. Coheret ei: a mane via, meridie frater meus, a sera iuris ecclesie Sancti Martini, a septemtrione Wizolus de Colada. Secunda pecia de terra cum olivis in predicto loco Fantanelle continet in se: in longitudine a mane et sera equaliter perticas triginta et unam ad perticam legitimam, de uno capite a meridie perticas tres et pedem unum et medium, de alio capite a septemtrione perticas quinque et duos. Coheret ei: a mane Haenricus, a meridie Roza, a sera Manfredus et alii homines, a septemptrione Paulus diaconus. Tercia pecia de terra cum vinea, in loco qui dicitur Fabiano, continet in se, ad iustam mensuram: de uno latere a mane perticas sedecim et mediam et pedes quattuor et palmam unam, de alio latere a sera perticas quindecim et mediam, de uno capite a meridie perticas sex et pedem unum, de alio capite a septemtrione perticas quinque et mediam et pedes duos. Coheret ei: a mane iuris ecclesie Sancte Marie, a sera Marina et Iohannes Fugacia, et Andreas, et Laurencius, a meridie via, a septemtrione iuris predicte ecclesie Sancii Martini. Et si amplius inventum fuerit infra ipsas coherencias predictas vel alibi michi pertinere, similiter in ipsa offersione volo ut permaneat iure ipsius monasterii Sancti Benedicti. Quam autem suprascriptam offersionem iuris mei, una cum accessionibus et ingressionibus eius seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integrum ut inventum fuerit, ab hac die eidem monasterio Sancti Benedicti dono et offerro et per presentem offersionis cartulam eidem habendum confirmo, facihendum exinde predictus domnus Haenricus abbas cum suis fratribus, qui ibidem nunc sunt et Deo serviunt et in antea fuerint et Deo servierint, ad eorum usum et utilitatem quicquid voluerint, sine omni mea et haeredum meorum contraditione. Quidem et spondeo atque promitto ego qui supra Iohannes, una cum meis haeredibus, ad partem predicti monasterii suprascriptam offersionem qualiter superius legitur in integrum ab omni defensare; quod si defendere non potuerimus aut si eidem monasterio per ciuodvis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem offersionem ut supra legitur ei restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit, sub extimatione in consimilibus locis. Hanc enim cartulam mee offersionis paginam Bono notario tradidi et scribere rogavi, in qua hic subter confirmans testibus, quod optulit ad roborandam. Actum est hoc in burgo civitatis Mantue, in claustro Sancti Martini, que est iure et hobedientie monasterii Sancti Benedicti, in manu domni Haenrici abbatis ipsius monasterii. Signum + pro manu suprascripti Iohannis, qui hanc cartulam offersionis fieri rogavit ut supra. Signa +++++ pro manibus Martini de Gaziolo, Malaparte filii Roberti de Gurgo, Crescencii filii Widonis de Ranfaldo de Lazise, Iohannis filii Bonagia, Zenonis filii Petri de Vignale, qui ibi fuerunt et rogati sunt testes. (SN) Ego qui supra Bonus notarius hanc cartulam offersionis rogatus scripsi, post tradita complevi et dedi.

CDP II n. 10, pp. 19-21.

La chiesa di Santa Maria menzionata nelle confinanze potrebbe essere quella di Cisano, o quella di Garda, o un’altra ancora.