Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 39
source date: [1130 March 12] [Verona]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno dominice incarnacionis millesimo centesimo et trigesimo, duodecimo die mensis marcii, indicione octava. Monasterio beatisimi Sancti Benedicti constructo inter Padum et Laironem, in quo presenti tempore domnus Henricus vir venerandus abas ipsius monasterii preesse videtur, et ubi multe res ab omnis hominibus delegate sunt. Ego in Dei omnipotentis nomine Elia, uxor Cadali legis doctoris, abitans in civitate Verona prope ecclesiam beatisimi principis apostolorum Petri, ubi dicitur ad monasterium, que lege Langobarda vivere videor, sicut ipse vir meus ipso eodem Cadalo mihi consenciente, et iuxta ipsam legem, una cum noticia de propinquioribus parentibus meis, id est Berardus et Rainerius germani filii quondam Otonis fratris mei, et Oto filius filie mee, in quorum presencia et testimonio sum professa ullam pati violenciam a quopiam homine nec ab ipso viro meo, pro spontanea voluntate offerire et donare ipsius monasterii. Quisquis in sanctis atque in venerabilibus locis de suis aliquid contulerit rebus, iuxta auctoris vocem, in hoc seculo centuplum accipiet, insuper, quod melius est, vitam posidebit eternam. Ideoque dono et offero in eodem monasterio in integrum quartam porcionem de terra cum casa solariata cum scala lapidea et casa terranea, cum curte, orto et arboribus totum insimul iuris mei, et si quid aliud ius in eadem alioque esse videtur in civitate Verona in qua ego et ipse vir meus abitare videmur, de qua de tribus portionibus predictus vir meus cartam offersionis fecit in eodem monasterio. Prima pecia terre cum casa solariata et scala lapidea coeret ei tam quarte porcioni mee quam reliquis tribus et super totum: de uno latere et capite terra heredum Erizonis capitanei aderente, de alio latere via percurente, de alio capite terra curtiva que subter designabitur aderente. Secunda pecia terre cum casa terranea et curte insimul coeret tam ipsi quarte quamque tribus portionibus et supra totum: de uno latere supradicta terra cum casa et scala et terra supradictorum heredum Erizonis aderente, de alio latere terra heredum Gerardi monetarii et terra ortiva quam subter describetur aderente, de uno capite terra predictorum heredum Erizonis aderente, de alio capite supradicta via percurente. Tercia pecia terre ortive cum arboboribus insimul coeret tam ipsi quarte quamque reliquis tribus portionibus et super totum: de uno latere terra supradictorurn heredum Gerardi monetarii aderente, de alio latere terra iamdictorum heredum Erizonis aderente; de uno capite supradicta terra cum casa et curte aderente, de alio capite Ingleberio et Adam [...] fratr[...] coerentes. Quam autem suprascriptam quartam porcionem de supradicta cum casa, curte et orto iuris mei superius dicta; et si aliud ius in ea ab eo qualiter supra legitur, in integrum ab hac die in eodem monasteno dono, offero et per presentem cartam offersionis ibidem abendum confirmo, pro anime mee mercede, faciendum exinde ipsa ecclesia, cui a parte ipsius monasterii data fuerit, iure proprietatis nomine quicquid voluerint aut providerint sine nostra et heredum meorum contracidione. Equidem promitto et spondeo me Elia et meos heredes predicto monasterio et cui a parte ipsius monasterii data fuerit ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si eis exinde aliquid per aliquod ingenium subtrarre quesierimus, tunc in duplum eodem donata ut supra legitur restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub extimacione in simili loco. Et nec mihi Elie liceat ullo tempore nolle quod volui, set quod semel factum vel quod scriptum est inviolabiliter observare promitto cum stipulacione subnixa. Actum in eadem civitate, infra ipsam casam solariatam. Signum + pro subscripcione Elie, que hanc cartam offersionis scribere rogavit ut supra. Signum + per manuum imposicione Cadali, quod eidem uxori sue consensit ad suprascripta. Signa +++ per manuum imposicione Berardi, Rainerii atque Otonis, qui ut supra interfuerunt et in hac carta manos posuerunt ad suprascripta. Signa ++++ per manuum imposicione Alberti Campanili, Nordelli et Bonefacii de Vuarimberto atque Gandulfi qui fuit de Volargne testium. (SN) Ego Trasmundus notarius rogatus hanc cartam offersionis scripsi.

CDP II n. 11, pp. 21-23.