Modena, Archivio di Stato, Archivio segreto estense, Casa e stato, Pergamene, cart. 1, n. 38
source date: [1130 August 31] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno Domini millesimo centesimo vigesimo, nemine imperante, pridie kalendas septembris, indicione octava. Ferarie, in loco qui dicitur Miciana. Inter ceteras donaciones maxime illa donacio principatum tenet que per salutem et remedium animarum conficitur et per quam vita heterna speratur. Unde profiteor me ego Berta Palmera zelo Dei quo acta, pro remedium anime mee meorum parentum profiteor me donare nata et filia scilicet de Martino de Dominico Staniu de Cloza Minore, per hanc donacionis paginam, profiteor me donare tibi presenti domno Ugoni religioso priori ecclesiae Sanctae Agathe et per te in venerabili monasterio Sancti Benedicti de Lairone, in quo Deo gubemante preesse videtur domnus Heinricus gloriosus abbas suisque successoribus abbatibus in perpetuum. Hoc est quantumcumque mihi pertinet per successionem patris mei Martini de Dominico Staniu de suprascripta Cloza Minore, videlicet casalem unum in suprascripta Cloza iuxta latus Leonis Staniu et Domin[ic]o Staniu, et terciam partem de clusuria una cum horto uno iuxta latus similiter Leonis Staniu et Domini[co] Staniu, et tres salinas que sunt posite non longne a porto de Cloza iuxta latus predicti Leonis et Dominici Staniu, cum ingresibus et hegresibus earum et cum omnibus a suprascriptis rebus pertinentibus. Ut modo a presenti die liceat tibi suprascripto priori tuisque successoribus habere tenere possidere iure dominii predicti monasterii in perpetuum unde investitorem tibi do Petrum de Sancta Agathe qui te investiat de suprascriptis rebus in vice ecclesie in perpetuum. Quin eciam spondeo ego antefata Berta Palmeria filia quondam Martini de Dominico Staniu pro me et pro meis filiis et heredibus hamc donacionis paginam firmam tenere et conservare et defensare et torizare tibi suprascripto domino Ugoni priori in vice ecclesiae Sancti Benedicti et per persona antifati abbatis suisque successoribus, sub pena auri unciarum trium et soluta pena in sua stet firmitate. Quam scribere rogavi Dominicum notarium, sub die, mensis et indicione suprascripta. + Signum manus suprascripte Berte donatrice firmavit. +++++++ Signa et nomina testium: Iohannes Balbus, Bonus Infans de Sancto Donatho, Vitalis de Sette, Iohannes Bonus de Berardo, Donino de Sancto Felice, Petrus de Contrapatho, Benedicto de Marcaria, Petrus de Sancta Agatha testes. Ego Dominicus divino nutu notarius rogatus a suprascripta Berta donatrice vinculis scripturarum alligandam adnexui.

CDP II n. 12, pp. 23-25.