Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 38
source date: [1131 January 6] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei æterni. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo trigesimo primo, sexto die intrante mense ianuarii, iniditione nona. Monasterio Sancti Benedicti scitum in comitatu et episcopatu Mantuano, inter flumen Padi et Larionis, prope flumen ipsius Padi, ubi nunc dompnus Heinricus abbas preesse videtur, dompno Wilielmo existente priore. Ego Martinus de Gaziolo, habitator in burgo civitatis Mantuę qui professus sum lege vivere Longobardorum, offertor et donator ipsius monasterii presens presentibus dixi: quisquis in santis ac venerabilibus locis ex suis aliquid contulerit rebus iuxta Domini vocem, in hoc seculo centuplum accipiet, insuper, et quod melius est, vitam possidebit aeternam. Ideoque ego qui supra Martinus dono et offerro a presenti die eidem monasterio Sancti Benedicti, id est peciam unam de terra cum vinea iuris mei, quam habere et possidere visus sum in territorio civitatis Mantuę, in loco qui dicitur Splazio, prope Aqualonga; et continet in se, ad iustam mensuram: a tribus partibus, scilicet a mane et meridie et septemtrione æqualiter perticas septem, a quarta vero parte scilicet a via perticas octo et mediam. Coheret ei: a mane palus, a meridie Opizo de Constantino, a sera via publica, a septemtrione filii Wilielmi de Alexandrio. Quam autem suprascriptam peciam de terra cum vinea iuris mei in suprascripto loco Splazio, prope Aqualonga, una cum accessione et ingresso seu cum superioribus et inferioribus suis, qualiter superius legitur, in integrum, ab hac die eidem monasterio Sancti Benedicti dono et afferro et per presentem offersionis cartulam eidem monasterio Sancti Benedicti habendum contirmo, facihendum exinde monachi illi, qui ibidem nunc sunt et Deo serviunt et in antea fuerint et Deo servierint, ad eorum usum et utilitatem quicquid voluerint sine omni mea et herædum meorum contraditione, pro anime męę mercede. Quidem et spondeo atque promitto ego qui supra Martinus, una cum meis heraedibus, ad partem predicti monasterii suprascriptam offersionem qualiter superius legitur, in integrum ab omni homine defensare; quod si defendere, non potuerimus, aut si eidem monasterio per quodvis ingeniurn subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem offersionem, ut supra legitur, ei restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub extimatione in consimili loco. Hanc enim cartulam męę y offersionis paginam Bono notario tradidi et scribere rogavi, in qua hic subter confirmans testibusque optulit ad roborandam. Actum est hoc in burgo Mantue, in claustro Sancti Martini. Signum + pro manu suprascripti Martini, qui hanc cartulam offersionis fieri rogavit ut supra. Signa ++++++ pro manibus Maranta generis Teutaldi de Puteo, Rolandi fratris eius, Agimerici Os Surici, Ragmerii fratris eius, Orlandi muratoris, Teutaldi de Virdello , qui ibi fuernut et rogati sunt testes. (SN) Ego qui supra Bonus notarius sacri palacii hanc cartulam offersionis rogatus scripsi, post tradita compievi et dedi.

CDP II n. 13, pp. 25-26.