Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 42
source date: [1131 January 11] [Padova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei sanctissimi. Anno ab incarnatione [eiusdem] domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo trigesimo primo, undecimo die intrante mense ianuarii, indicione nona. Ecclesie Sancti Benedicti de cenobio eiusdem monasterii, qui est constitutum in honorem Sancte Crucis in villa qui dicitur Camposyon. Ego dompnus Belinus, Dei gratia Paduanus episcopus, pro remedio anime mee successorum et antecessorum meorum, dispono, offero et concedo omnem decimam de tota pertinencia eiusdem ville Camposyoni et in quibuscumque locis vel terris in quibus predictum monasterium habet et possidet in episcopatu Paduanensi. Et insuper ubicumque ecclesie vel cenobia monasterii Sancti Benedicti habent domicilium in episcopatu Patavino, ut dictum est, eidem ecclesie offero et concedo et per presentem cartam de offersionis in manu dompni Henrici abbatis factam in supradicto monasterio et cenobio h[a]b[e]ndam confirmo, ut rectores earumdem ecclesiarum a presenti die faciant de ea decima quicquid facere voluerint, sine omni mea et successorum meorum contradicione, ut superius dictum est, pro anime mee remedium et successorum et antecessorum meorum. Et quidem expondeo atque promitto et obligo me meosque successores supradictam offersionem qualiter superius legitur in integrum ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus auda si de eadem decima aliquid quo ingenio subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem offersionem restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit, sub extimatione in consimili decima. Actum est in urbe Padua, in aula habitationis eiusdem dompni Belini episcopi. Feliciter. Ego Belinus Paduanus episcopus mea manu. Signa manuum ++ supradicti dompni Belini episcopi, qui hanc cartulam offersionis fieri rogavit, simul cum suo advocato Uberto de Pedrata. Rogati autem fuerunt testes: Albertus [de] Patule, Petrus iudex, Guvalpertus frater episcopi, Guvilericus, Aldigerius, Anselmus, Ionathas de Angarano, Adelomus et ceteri.

CDP II n. 14, pp. 26-28.