Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 43
source date: [1131 February 5] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei æterni. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo trigesimo primo, quinto die intrante mense februarii, inditione nona. Monasterio Sancti Benedicti scitum in comitato et æpiscopatu Mantuano, inter flumen Padi et Larionis, prope flumen ipsius Padi, ubi nunc dompnus Hæinricus abbas preesse videtur, dompno Wilielmo existente priore. Ego Rodulfus de Cepedana, habitator in civitate Mantua, prope æcclesia Sancti Alexandrii, qui professus sum lege vivere Romana, offertor et donator ipsius monasterii presens presentibus dixi: quisquis in sanctis ac venerabilibus locis ex suis aliquid contulerit rebus iuxta Domini vocem, in hoc seculo centuplum accipiet, insuper, et quod melius est, vitam possidebit ætemam. Ideoque ego qui supra Rodulfus dono et offerro eidem monasterio Sancti Benedicti pro animę męę et parentum meorum mercede, id est peciam unam terre cum casa iuris mei quam habere et possidere visus sum in civitate Mantua, non multum longe ab aecclesia Sancti Alexand[rii], et pecias quinque de terra cum vineis, quas habere et possidere visus sum ultra flumen Mincii, in territorio villa Cepada, in locis qui dicuntur Teze et Valle Bandunane, et pecias octo terre aratorie et buscalęę, quas habere et possidere visus sum in territorio eiusdem ville, in loco et fundo qui dicitur Canilia. Et continet in se prima de terra cum casa, quę est in predicta civitate, non multum longe ab aecclesia Sancti Alexandrii, ad iustam mensuram: de ambobus lateribus aequaliter pedes sedecim, de uno capite pedes duodecim et medium, de alio capite pedes decem et tres partes unius pedis; coheret ei: de uno latere Bigarellus de pre Martino de Formigosa, de alio latere Pizolus piliciarius, de uno capite via, de alio capite filia Michælis Zurlia. Secunda pecia cum vinea in predicto loco Teze, iuxta crucem Carubii, continet in se: de uno latere a mane perticas sex et pedes tres, de alio latere a via perticas septem, de uno capite a meridie, scilicet ab alia via, perticas septem et mediam, de alio capite perticas quinque et pedem unum; coheret ei: a mane herædes Corvuli, a meridie et sera vie percurrunt, a montibus Richilda neptis Pizoli. Tercia pecia similiter cum vinea, in predicto loco Valle Bandunane, continet in se: de uno latere perticas sex et pedem unum, de alio latere peticas sex, de uno capite perticas quattuor et pedes septem et medium, de alio capite perticas quinque et pedem unum; coheret ei: a mane pre Bonaora, a sera iuris Sancti Petri de Mantua, a meridie quarta pecia cum vinea, a montibus Regiola. Quarta peciacum vinea ibi se tenens, continet in se: de uno latere a montibus perticas novęm, de alio latere perticas octo et pedes octo, de uno capite a mane perticas quinque, de alio capite perticas quinque et pedes tres minus; coheret: de uno latere a montibus pre Bonaora et predicta tercia pecia cum vinea, de alio latere due pecie cum vineis quę subter leguntur, et filia Pizoli, de uno capite pecia de terra vacua quę inferius invenitur, de alio capite a sera iuris canonice Sancti Petri. Quinta pecia cum vinea ibi se tenens: de ambobus lateribus perticas novem et mediam, de ambobus capitibus perticas tres et pedes novem; coheret ei: de uno latere a mane predicta terra vacua, a meridie iuris Sancti Possidonii, a sera cucula, quę hic legitur, et neptis Pizoli, a montibus predicta vinea. Cucula ibi se tenens: de ambobus lateribus perticas quattuor, pedem unum minus, de ambobus capitibus perticas duas pedem unum minus; coheret ei: a mane predicta vinea, a meridie Sanctus Possidonius, a sera canonica Sancti Petri, a montibus sexta pecia cum vinea, quę subter legitur, et neptis Pizoli. Sexta pecia cum vinea ibi se tenens: de ambobus lateribus perticas septem et pedes tres, de uno capite a meridie perticas duas et pedes tres, de alio capite perticas tres; coheret ei: a mane neptis Pizoli, a meridie predicta cucula, a sera canonica, a montibus predicta tercia pecia cum vinea. Septima pecia vacua predicta, ibi iuxta quartam et quintam peciam, continet in se: de ambobus lateribus perticas decem et novero et pedes novem, de uno capite perticas sex et pedes tres, de alio capite perticas sex et pedes quattuor; coheret ei: de uno latere a mane herædes Pagani Blancagula, de alio pre Bonaora et predicta quarta et quinta pecia cum vinea, de uno capite a meridie Sanctus Possidonius, de alio capite Regiola. Octava pecia vacua, in predicto loco Canilia: de uno latere a meridie perticas decem et pedes duos, de alio latere perticas octo et pedes septem, a sera perticas octo et pedes septem, a mane perticas octo; coheret ei: a mane terra quę fuit Alberti Tercii, a meridie terra quę fuit de Bezo, a sera convivium Sancti Geminiani de Cepada, a montibus Sancta Maria de Cepada. Nona pecia ibi prope: de ambobus [la]teribus perticas quindecim, de ambobus capitibus perticas tres; coheret ei: a mane decima pecia, [a] meridie predicta terra Sanctę Marię de Cepada, in qua fuit aecclesia Sanctę Sufie, a sera [pre]dicta terra convivii, a montibus Albertus de Ugone Cortise. Decima pecia ibi se te[n]ente: de uno capite a mane perticas decem, de alio capite perticas novem et pedes octo et medium, a meridie [perticas] undecim et pedes septem, a montibus perticas duodecim et pedes novem; coheret ei: a mane [P]izolus Bonus et Tebaldinus filii Bonisinde, a meridie Sanctus Celestinus de Campitello et undecima pecia, a sera predicta terra in qua fuit æcclesia Sanctę Sufie et predicta nona pecia et Albertus de Ugone Cortise, a montibus Sancta Maria de Cepada et duodecima pecia, que pergit usque ad viam Mulinariam. Undecima pecia ibi se tenente: de ambobus lateribus perticas novem et mediam, de uno capite a montibus perticas quattuor, de alio perticas tres et pedes octo; coheret ei: a mane filii Bonisinde, a meridie filius Marci de Sancta Victare, a sera Sanctus Celestinus, a montibus predicta pecia. Duodecima pecia ibi se tenente, quę pergit usque ad viam Mulinariam: de uno latere perticas triginta tres et mediam, de alio latere a mane triginta octo et pedes novem, de uno capite perticas quinque, de alio a via Mulinaria perticas octo; coheret e[i]: a mane Sancta Maria, a meridie predicta terra, a sera Sancta Maria et terciadecima pecia, a montibus via Mulinaria. Terciadecima ibi iuxta viam Mulinariam: a mane perticas quindecim et pedes septem, a meridie perticas decem et pedesd tres, a sera perticas decem, a via Mulinaria perticas quindecim; coheret ei: a mane predicta terra, a meridie Sancta Maria, a sera Albertus de Ugone Cortise. Quartadecima ibi prope: de ambobus lateribus perticas viginti tres et mediam, de ambobus capitibus perticas duas et pedes novem. Cucula ibi se tenente: a mane de uno latere perticas viginti quattuor, de alio perticas quattuordecim et mediam, de uno capite perticas quattuor et pedem unum, de alio perticas novem; coherit eis super totum: a mane et meridie nepotes Mart[in]i Penacii, a sera Sancta Maria, a montibus via Mulinaria. Quintadecima buscalea, de alia parte vie Mulinarie: a meridie, scilicet a via Mulinaria, perticas quindecim, a parte Agriciole in rotundum perticas tredecim, a sera perticas decem et mediam; coheret ei: a mane Agriciola, a meridie via Mulinaria, a sera herædes Pizoli de Cepedana. Quam autem suprascriptam offersionem iuris mei in suprascripta civitate et Teze et Valle Bandunane et Canilia, una cum accessionibus et ingressibus eius seu cum superioribus et inferioribus suis, qualiter superius legitur, in integrum, ab hac die eidem monasterio Sancti Benedicti dono et offero et per presentem offersionis cartulam eidem habendum confirmo, facihendum exinde monachi, illi qui ibidem nunc sunt et Deo serviunt et in antea fuerint et Deo servierint, ad eorum usum et utilitatem quicquid voluerint sine omni mea et herædum meorum contraditione. Quidem et spondeo atque promitto ego qui supra Rodulfus, una cum meis herredibus, ad partem predicti monasterii suprascriptam offersionem qualiter superius legitur in integrum ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus, aut si eidem monasteno per quodvis ingemum subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem offersionem ut supra legitur ei restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub extimatione in consimilibus locis, pro animę męę et parentum meorum mercede. Et nec mihi liceat ullo tempore nolle quod volui, sed quod a me semel factum, vel conscriptum est inviolabiliter conservare promitto cum stipulatione subnixa. Hanc enim [ca]rtulam męę offersionis paginam Bono notario tradidi et scribere rogavi, in qua [hic] subter confirmans testibusque optulit ad roborandam. Actum est hoc in burgo civitatis Mantue, in claustro Sancti Martini. Signum + pro manu suprascripti Rodulfi, qui hanc cartulam offersionis fieri rogavit ut supra. Signa ++++++ pro manibus Agimerici Buca de Surico, Alberti filii Martini de Gaziolo, Bucapane, Petri Turnilii, Orlandi muratoris, Inrici Barcii, Oldoaldi, qui ibi fuerunt et rogati sunt testes. (SN) Ego qui supra Bonus notarius sacri palacii hanc cartulam offersionis rogatus scripsi, post tradita compievi et dedi.

CDP II n. 15, pp. 28-32.

Molti microtoponimi citati nel documento non sono identificati, così come la chiesa di Santa Sofia.