Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 43
source date: [1131 March 5] [Medole (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Die iovis qui est tercio nonas marcii, presentia bonorum hominum quorum nomina subter leguntur. Per lignum quod in sua tenebat manu Albertus, filius quondam Rogerii vexilliferi, fecit finem et refutationem in manu domni Iohannis, monachi monasterii Sancti Benedicti, qui videtur morari apud heclesiam Sancti Viti de Medule, nominative de districto atque de fodro et de albergaria atque de manducalia que omnia ab hominibus vel possessionibus predicti monasterii habitantibus in loco Medule petebant vel aliquo modo petere vel exigere poterant. Ita ut omni tempore ipse et sui heredes adversus predictum monasterium vel homines eiusdem monasterii agere vel causare vel exigere non presumant, sed taciti et contenti et [ ... ] omni tempore permaneant. Quod si predictam convenientiam ipse vel sui heredes irrumpere tentaverint, viginti libras Mediolanensis monete nomine pene predicto domno Iohanni monacho vel suis successoribus se prestaturos promiserunt predicta convenientia firma durante. Actum est hoc in loco Medule, apud heclesiam Sancti Dalmasii. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo trigesimo primo, inditione nona. Ibi fuerunt: Albericus filius quondam Alberti canevarii et Ugo, Amulbertus et Girardus filius Dabiarde et Teuzo de Brixiano et Paganus de Perga testes. (SN) Ego Tedaldus rogatus scripsi.

CDP II n. 16, pp. 32-33.