Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 45
source date: [1131 Juny 8] [Campese (Bassano del Grappa; Vicenza)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(M) In nomine Dei eterni. Anno eius incarnationis millesimo centesimo tricesimo primo, sexto idus iunii, indicione nona. Ecclesie Sancti Benedicti et vobis domno Heinrico eiusdem ecclesie abbati et vestre ecclesie de Campo Syon. Ego Ionathas, qui lege Longobardorum vivere videor, una cum Elica uxor mea et Cesaria quondam nurus mea, pro remedio anime Turingi, filii nostri et prefate nurus nostre viri defuncti, et pro anime nostre et parentum nostrorum mercede, donamus, offerimus et iure proprietario habendum statuimus, id est iuris proprietatis nostre quatuor mansos in Tasino, unus secundum quod detineri et excoli visum est per Paduinum, alius per Natalem, tercius per Martinum Voltam, quartus per Petrus piscatorem; et duos mansos in Angarano, unus secundum quod detineri et excoli visum est per Rambaldum da Zurzun, alius per Bonumfilium; et sedimen quod fuit Gualdini, et peciam unam de terra cum olivis eidem sedimini coherentem, sicuti vobils consignati fecimus, et secundum quod ad suprascriptos mansos pertinere videtur, cum omnibus suis pertinentiis et servitutibus, et omnia in integrum; et servum unum nomine Iordanum, seu etiam alio nomine nuncupatum, nulli alii qui supra legitur donata vel tradita nisi vobis suprascripto domno abbati vestreque ecclesie, pro remedio anime iamdicti Turingi defuncti et nostre mercede, ut diximus. Quidem et spondemus atque promittimus nos qui supra Ionathas et Elica et Cesaria, suprascripti Turingi quondam uxor, suprascriptam offersionem et donationem ut supra legitur ab omni homine defensare et guarentare; quod si defendere vel guarentare omnia que supra leguntur non potuerimus aut si vobis iamdicto domno abbaii et vestre ecclesie aliquid exinde quovis ingenio subtrahere quesierimus, tunc in duplum iamscriptam offersionern restituamus, ita ut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit, sub estimatione in consimilibus locis. Actum in Camposyon. Devote. +++ Signa manuum suprascriptorum Ionathe et Elice et Cesarie, qui hanc cartulam fieri rogaverunt. + Signum manus Gualdini, qui hanc cartulam confirmavit et laudavit et testis interfuit. ++++ Signa testium: Bertelasii, Heinrici de Collo, Oliverii de Sivizano, Bertaldi de Villa. Ego Heinricus notarius rogatus scripsi.

CDP II n. 17, pp. 33-34.