Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 207, n. 2
source date: [1131 September 26] [Villa Carpini]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno eiusdem domini nostri Iesu Christi MCXXXI , quinto die exeunte septembris, indicione VIIII. Ecclesie Sancti Cipriani in Murane, Veneciane provincie site. Ego Berta, simul cum iugali meo Dominico de Gumpo, qui professi sumus nos ex nacione nostra lege vivere Romana, presens presentibus: quisquis in sanctis ac venerabilibus locis allquid de suis rebus contulerit, iuxta auctoris vocis centuplum accipiet, et insuper, quod melius est, vitam possidebit eternam. Ideoque ego quae supra Berta simul cum viro meo Dominico, pro anima nostra et peccatorum nostrorum remissione, dono et offero predicte ecclesie et in eius iure et proprietate per hanc cartulam offersionis, proprietario nomine, in eam ad habendum confirmo, ideoque quicquid ego habere et possidere visa sum in comitatu Saccisico, scilicet res immobiles ex parte et successione Andree Saureli patris mei advenientes, cum omnibus rebus ad predictas terras pertinentibus, scilicet curn areis, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, stellareis, rupis, rupinis ac paludibus, molendinis, piscationibus, venationibus, cultis et incultis, divisis et indivisis, una cum finibus, terminis, accessionibus et usibus aquarum, aquarumque ductibus, cum omni iure adiacentibus et pertinentibus eisdem rebus in integrum. Quam autem supradictam offersionem iuris meis superius dicta, una cum accessione et ingressu seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integrum ab hac die predicte ecclesie Sancti Cipriani dono et offero ac per presentem cartulam offersionis in eam ad habendum confirmo, ut administratores et eorum successores faciant a presenti die quicquid voluerint, quod tamen non sit contra leges, sine omni nostra et heredum nostrorum contradictione. Et quidem spondeo atque promitto me quae supra Berta, simul cum viro meo nostrisque heredes, predictam offersionem qualiter supra legitur in integrum ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si exinde aliquid quovis ingenio subtrahere quaesierimus, tunc in duplum eandem offersionem restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit, sub estimacione in consimilibus rebus. Nec michi liceat nolle quod factum est et volui, sed quod a nobis semel factum vel conscriptum est inviolabiliter conservare promittimus cum stipulacione subnixa. Actum est in villa Carpini. Feliciter. Signa manuum ++++++++ supradictorum Berte et Dominici iugalium, qui hanc cartulam offersionis tradiderunt in manu Ugonis monachi Sancte Elene in iusu ecclesie Sancti Cipriani, et hanc cartulam fieri rogaverunt ut supra. Rogati autem sunt testes: Stancion, Dominicus faber, Ariprandus de Laurentia, Iohannes de Sancta Maria, Iohannes Bonus de Menegella et reliqui.

CDP II n. 17, pp. 33-34.

Non è identificata la località Villa Carpini in cui è rogato il documento. L'editrice - Rossella Rinaldi - proprone cautamente l'identificazione con Carpenedo, una frazione del comune di Vedelago (Treviso).