Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, San Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 46
source date: [1131 December 22] [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die martis qui fuit decimus exeuntis mensis decembris. Bonorum virorum presentia quorum nomina inferius scripta invenientur. Boso filius quondam Ugonis de Campitello, una cum Girardo, patruo suo et auctoritate eius, et Malfacentis servus eius, per se ipse Boso suosque fratres refutaverunt et finem fecerunt in manu domni Hæinrici, abbatis monasterii Sancti Benedicti quod est const[r]uctum inter flumen Padi et Larionis, iuxta flumen ipsius Padi, de tota terra illa sive casiva, sive cum tegis, sive est cum vineis, areis, curtis, ortis, sive aratoria, quam ipse Boso cum fratribus suis et predictus Ugo pater eorum dicebant se pro feodo tenere sive aliquo modo in territorio et curte Sancti Benedicti, ab ista parte fluminis Padi, et ab illa parte ipsius fluminis, in curte Vilule, loco qui dicitur Seregnano, sive aliis locis ipsius curtis, ex parte Ugonis filii Manfredi et Ubaldi filii eius atque Ugolini filii ipsius Ubaldi, quę terra erat et est iuris ipsius monasterii Sancti Benedicti. Tali modo finem fecerunt quod ipse Boso eiusque fratres atque Malfacentis servus eorum eorumque heraedes per se vel per summissas personas ipsum monasterium aliquo modo non molestabunt, sub poena librarum viginti denariorum Mediolanensium, et poena saluta taciti tam permanere; et insuper si impedita eidem monasterio fuerit ipse Boso cum suis fratribus eorumque hæredisc expedire et defendere debet. Propter hanc autem refutationem et finem accepit ipse Boso per se suosque fratres libras octo denariorum Mediolanensium. Actum est hoc in camera domni abbatis. Presentia domni Wilielmi, prioris ipsius monasterii, et domni Benedicti et domni Ugonis de Gurgathelle et domni Brochardi et domni Uberti, et postea statim in capitulo ante monachos ipsius monasterii et insuper supra altare Sancti Benedicti. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo trigesimo primo, predicto die, inditione nona. Interfuerunt ibi Robertus de Gurgo, Martinus Decanus, Mazonus, Martinus Pizolus, Iordanis de Girardo Paliario, Iohannes Tosus, Andreas de Corno et rogati sunt testes. Interfuit Petrus servus ipsius Bosonis. (SN) Ego Bonus notarius his interfui, rogatus scripsi.

CDP II n. 19, pp. 36-38.

Cfr. CDP II n. 20, pp. 38-39 (= doc5135).