Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, San Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 46
source date: [1131 December 28] [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die lune qui fuit quartus exeuntis mensis decembris. Predictorum virorum presentia, scilicet Roberti de Gurgo, Martini Decani, Martini Pizoli, Iordanis de Girardo Paliario, Iohannis Tosi, Andręę de Corno et Girardi de Baise atque Petri servi Bosonis et Ragimundi, presentia et auctoritate Girardi de Campitello, patrui ipsius Bosonis et Ragimundi. Idem Ragimundus refutavit et finem fecit in manu domni Hæinrici, abbatis monasterii Sancti Benedicti, per se suumque fratrem minorem, adstante predicto Bosone fratre suo, de tota predicta terra quam Ugo pater eius dicebat se pro feodo tenere in territorio Sancti Benedicti, ab ista parte fluminis Padi Vetuli, et ab illa parte ipsius fluminis, in curte Vilule loco Seregnano, sive aliis locis ipsius curtis, ex parte Ugonis filii Manfredi et Ubaldi filii eius atque Ugolini filii Ubaldi, sive aliquo modo, secundum quod predictus Boso frater eius firmaverat in manu predicti domni Hæinrici abbatis, sub eadem poena et defensione, si aliquid impedimentum ipso monasterio de ipsa terra ipse Ragimundus suique fratres eorumque hæredes vel aliqua persona facient. Et propter hanc refutationem et finem acceperunt ipsi fratres Ragimundus et Boso, ex parte domni abbatis, octo libras denariorum Mediolanensium. Actum est hoc iuxta cameram domni abbatis et in capitulo, ante monachos ipsius monasterii et supra altare Sancti Benedicti. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo trigesimo secundo, predicto die, inditione decima. (SN) Ego Bonus notarius his interfui, rogatus scripsi.

CDP II n. 20, pp. 38-39.

Cfr. CDP II n. 19, pp. 36-38 (= doc5134).