Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 49
source date: [1132 Juny 15] [Reggio Emilia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo XXXII*, tempore domni *Innocencii* summi pontificis et universalis pape, et domni Lotharii Romanorum regis, die quintadecima mensis iunii, indictione decima, iuxta ecclesiam episcopii Sancte Marię, infra Reginam civitatem. Divine remu[ne]racionis premia et bonę actionis retributiones futurę vite ab omnipotenti Deo recipere cupientes, dignum duximus venerabilium fratrum monasteria, tam in spiritalibus quam in corporalibus, necessariis ampliare et collata nostro privilegio corroborare et perpetuo confirmare. Quapropter nos quidem in Dei nomine Gualterius, divina favente gratia sanctę Ravennatis ecclesię archiepiscopus, cognitis privilegiis et scriptis que per manus beatę memorię antistitum Heriberti et Bonisenioris facta sunt, dum regimen et potestatem Regensis ecclesię catholicę tenerent, consentientibus ac rogantibus canonicis eiusdem Regensis ecclesię, per hoc presens privilegium concedimus et perpetualiter largimur vobis Henrico, videlicet venerabilis cenobii Sancti Benedicti abbati, quod est positum iuxta Padum, et Wilgelmo, eiusdem cenobii priori, nec non et omnibus ibidem Deo servientibus vestrisque successoribus, omnes ecclesias et oblationes earumque decimationes inferius dicendas. Idest ecclesia Sanctę Marię de Villolis, cum omnibus decimis et primitiis et oblationibus et universis ad eam pertinentibus, quam vobis habendam in perpetuum concedimus et confirmamus; pro qua sola tantum per unumquemque annum in assumptione Sancte Marie vel infra octavam, secundum institutionem antistitum Regensis ecclesię bonę memorię Heriberti et Bonisenioris, quinque solidos Lucensis monete predictę ecclesię episcopo vel eius legato persolvatis; et si per ignorantiam aut per oblivionem evenerit ut in prescripto termino non persolvatis, post tertiam admonitionem emendare non differatis. Eodem quoque modo monasterium Gunziagę, cum suis capellis, quas in eodem Regensi episcopatu detinet, cum omnibus decimis et primitiis et oblationibus et universis, que detinere videntur, in perpetuum concedimus et confirmamus. Insuper etiam ecclesiam Sancti Sixti de Lecto Paludano et omnes ecclesias quas prefatum monasterium Sancti Benedicti supra Padum vel per se vel per suas obedientias in eodem episcopatu detinet, cum omnibus decimis et oblationibus et universis eisdem ecclesiis seu obedientiis pertinentibus, in perpetuum concedimus et confirmamus. Simulque vero decimas omnium terrarum quas idem monasterium et eius obedientię vel per se vel per suos homines runcarunt, ut habeat et fruatur in perpetuum, sine omni nostra nostrorumque successorum seu etiam Regensis ecclesię ępiscoporum contradictione, concedimus et largimur. Ecclesiam quoque Sancti Bartholomei de Quistello et ecclesiam Sancti Andreę de Gabiana et ecclesiam Sancti Venerii de Marzaneto et ecclesiam Sancti Petri de Ariolę, cum omnibus eorum decimis et primitiis et oblationibus et omnibus sibi pertinentibus vobis vestrisque successoribus concedimus et in per[pe]tuum confirmamus. Hec autem omnia que superius leguntur ecclesiam videlicet de Villolis, pro qua iamdictam pensionem solvere debetis sola et alias ecclesias, cum omnibus decimis et primitiis et oblationibus earum et omnes earum pertinentias tam vivorum quam mortuorum, quas prefatum monasterium Sancti Benedicti per supradictas ecclesias quocumque modo habet et possidet, vobis vestrisque successoribus nec non et omnibus fratribus in predicto monasterio Sancti Benedicti iuxta Padum iugiter deservientibus auctoritate Dei et beate Marię semper Virginis et beati Apolenaris et omnium sanctorum habendum, tenendum, possidendum, fruendum, concedimus et in perpetuum confirmamus. Volumus etiam ut earum ecclesiarum clerici qui ibi habitant ad sinodum episcoporum Regensis ecclesie sine exactione veniant et crisma et oleum sanctum simulque ordines similiter ab eis accipiant. Si quis vero hoc nostrum scriptum quod absit infringere te(m)ptaverit, aut prefatum monasterium ex hac nostra concessione molestare voluerit, sciat se penam decem librarum auri debere persolvere ipsi monasterio, hoc tamen scripto in suo tenore et robore permanente. Et ut hoc verius credatur et firmius habeatur, manus nostrę inscriptione et sigilli nostri inpressione corroboravimus, et testes adesse rogavimus, et Petrum cardinalem et canceliarium nostrum, rogantibus canonicis eiusdem ecclesie qui hic subscripturi sunt, iuxta Reginam ecclesiam scribere iussimus. + Ego Gualterius sancte Ravennatis ecclesie indignus archiepiscopus subscripsi et fieri iussi. Ego Petrus presbiter cardinalis sanctę Ravennatis ecclesie et abbas Sancti Michahelis in Affricisclo cons(crip)s(i) et subscripsi. Ego Boniolus subdiaconus cardinalis subscripsi. Ego Bellittus diaconus cardinalis eiusdem ecclesie subscripsi. Ego Albertus eiusdem ecclesię cantor subscripsi. Ego Mazolinus eiusdem ęcclesię cantor subscripsi. Ego Everardus prepositus subscripsi. Petrus Regine eclesie magister scolarum subscripsit. Ego Ogerius diaconus subscripsi. Ego Albertus presbiterii subscripsi. Ego Gulielmus presbiter subscripsi. Dominicus diaconus subscripsi. Ego Vivianus subdiaconus subscripsi. Guilgelmus Buccus rogatus testis. Mazone rogatus testis. Landefredus rogatus testis. Deodatus rogatus testis.

CDP II n. 21, pp. 39-44.