Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 51
source date: [1132 Juny 25] [Piacenza]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Innocentius episcopus servus servorum Dei dilecto in Christo filio Henrico abbati venerabilis monasterii Sancti Benedicti quod super Padum fundatum est eiusque successoribus regulariter instandis in perpetuum.* Cum omnibus religiosis locis atque personis debitore ex apostolicę sedis auctoritate ac benivolentia existamus, illis tamen attentius providere nos convenit, quas beato Petro et sanctę Romane ecclesie constat specialius adherere. Ut autem pro monasterio sancti Benedicti quod super Padum situm est, cui karissime in Domino fili Henrice abbas auctore Domino presides vigilemus sollecitudine, tanto amplior est nobis iniuncta necessitas, quanto idem locus ad ius beati Petri et dominium cognoscitur pertinere. Tuis igitur rationabilibus postulationibus clementius annuentes, ad exemplar predecessorum nostrorum beatę recordationis Urbani, Paschalis et Calixti Romanorum pontificum idem monasterium in protectione beati Petri suscipimus, atque apostolicę sedis privilegium communimus. Statuimus enim ut quascumque possessiones, quecumque bona idem cenobium inpresentiarum iuste et legitime possidet aut in futurum concessione pontificum, liberalitate regum vel principum, oblatione fidelium, seu aliis iustis modis, prestante Domino, poterit adipisci, firma tibi tuisque successoribus in perpetuum et illibata permaneant. In quibus hęc propriis nominibus annotanda subiunximus. Totam videlicet insulam quę dicitur sancti Benedicti super Padum cum omnibus decimis ipsius insulę et silvis ac piscationibus suis. Ecclesiam sancti Blasi, cum tota insula que dicitur Gurgo, et silva et adiacentibus paludibus. Castrum Custellum cum villa et ecclesia sancti Bartholomei, cum decimis omnibus et reliquis ad ipsum pertinentibus. Villam Caput Vici. Villam Gabianam cum ecclesia sancti Andreę, cum decimis et pertinentiis suis. Ecclesiam sancti Venerii de Marceneto, cum medietate eiusdem castri. Casalem Barbatum cum baptismali ecclesia sanctę Marię, et capella sancti Laurentii. Septingenti cum ecclesia baptismali sancti Micha[e]lis cum ripatico de transitu navium et terra ad ipsam ripam pertinente. Usum silvarum de Valars, et de Pauleto sicut ipsum sancti Benedicti monasterium a suo possedit fondamento, ita glandatico porcorum et hominum vestrorum in Pauleto et Carpeneto vobis firmamus. Capellam in Lobiola. Capellam sancti Iohannis in Burbasio cum pertinentiis suis. Capellam sancti Mathei in Nocetulo, cum ipsa villa. Capellam sancti Valentini de Marengo, cum pertinentiis suis. In episcopatu Brixiensi ecclesiam sancti Viti apud Medulam cum terris ad eandem pertinentibus. In Ferrariensi prope civitatem ecclesiam sanctę Agathę. Apud castrum Ficariolum ecclesiam sancti Benedicti cum pertinentiiis suis. In Bononiensi ecclesiam sanctę Marię de Lambriano. Sancti Iohannis de Dalmantiatico. In Parmensi ecclesiam sancti Leonardi prope civitatem sitam, et sancti Michaelis infra ipsam civitatem. Ecclesiam sancti Michaelis in loco qui dicitur Telliore. Capellam sancti Michaelis de Cotorione. In Torcellensi monasterium sancti Cypriani cum villa Conca, et ecclesiam sancti Leonardi in eadem villa. Villam Fogolanam, cum aliis terris ad idem monasterium pertinentibus. In Tarvisiano ecclesiam sanctę Helenę de Tassaria. Mantue hospitalem domum a comitissa Matilde constructam et vestro monasterio commissam, cum capella sancti Martini et omnibus pertinentiis suis. In burgo Sancti Benedicti baptismalem ecclesiam sancti Floriani. In loco qui dicitur Villule baptismalem ecclesiam sanctę Marię cum decimis et tota curte. Apud Gunzagiam monasterium sancti Benedicti cum capella sanctę Marię intra castrum cum terris et decimis eiusdem villę quas usque hodie idem monasterium possidet. In castro Ariole ecclesiam sancti Petri. Capellam sancti Xisti de Lecto Paludano. In episcopatu Lucensi monasterium sancti Martini in Colle cum duabus ecclesiis ei pertinentibus, videlicet sanctę Marię de Terriclo, et sancti Salvatoris, iuxta castrum Vivenarium. Ecclesiam sancti Bartholomei iuxta civitatem Lucensem. In episcopatu Paduano ad meliorationem et religionis reformationem, committimus tibi tuisque successoribus duo monasteria, quę beati Petri iuris existunt, videlicet sanctę Marię de Pratalia, pro quo quatuor aureos et sanctę Crucis de Campo Syon, cum pertinentiis suis, pro quo duos aureos quotannis Lateranensi palatio persolveti. In episcopatu Vicentino monasterium sanctorum Firmi et Rustici, cum omnibus pertinentiis suis. In episcopatu Veronensi, apud Bardolinum ecclesiam sanctę Christinę, et in civitate capellam sancti Egidii. Si qua alia monasteria iuste adquisieris, sedis apostolicę auctoritate vobis permittimus salvo iure episcopali ad cuius dyocesim pertinebit. Et quia monasterium Sancti Benedicti in quo sub regulari vita Domino militatis iuris beati Petri esse dinoscitur, quod de prelibatis possessionibus eidem monasterio confertur, nullo modo a Romanę Ecclesię dominio vel possessione alienatur, ideo volumus, et concedimus ut universa que a nobilis memorię Matilde commissa vel a marchione Alberto, seu ab aliis quibuscumque de prediis que fuerunt eiusdem comitissę predicto monasterio aut iam collata sunt, aut in posterum Deo largiente conferre adquirere contigerit, presenti privilegio vobis vestrisque successoribus confirmamus. Sane in prioratibus et cellis que vestro regimini subiecte sunt vel erunt nullus futuris temporibus abbates ordinare presumat. Omnes autem ecclesię seu capellę vel cuncta que in vestra potestate subsistunt, vel subsistent, libera sint et ornnis exactionis immunia et illis et se in eis sepeliri deliberaverint, nisi forte excommunicati sint, nullus obsistat. Nec cellarum vestrarum ubilibet positarum fratres interdictione vel excomunicatione parrochie divinorum officiorum suspensionem patiantur, sed tam monachi ipsi quam famuli et qui se professioni monastice devoverunt, clausis ecclesiae ianuis non admissis dyocesanis divine servitutis officia celebrent, et sepulture officia debita peragant. Laicos vel clericos seculariter viventes ad conversionem per loca vestra suscipere nullius contradictio vos inhibeat, nisi et ipsi excommunicati sint. Porro in vestro cenobio et in ecclesiis ei subiectis missas publicas per episcopos fieri omnimodo prohibemus, ne in servorum Dei recessibus popularibus occasio prebeatur ulla conventibus. Obeunte vero te nunc eiusdem loci abbate, abbas a fratribus ipsius monasterii cum consensu et auctoritate Cluniancensis abbatis regulariter eligatur. Electus ab episcopo Mantuano si catholicus fuerit sine omnis exactione muneris aut servituti aut usurpatione condicionis benedicatur, sin alias Romanum presulem expetat consecrandus; clericos monasterium sine professionis vel condicionis exactione cuiuslibet sponte et libenter ab abbate invitatos ordinet. Oratoria ab eis in locis constructa ubi eiusdem monasterii necessitas poposcerit gratis consecret. Chrisma, oleum sanctum monasterio vel eius ecclesiis baptismalibus sponte indulgeat. Quod si catholicus non fuerit et si ultra aliquid illicitum pro his usurpare voluerit, liceat abbati quem voluerit catholicum adire antistitem, et quaecumque necessitas expetit ab eo recipere. Concedimus etiam ut nec Mantuano episcopo nec ulli episcopo vel archiepiscopo, aut alicui personę facultas sit abbatem et monachos cenobium vestrum aut cellas vestras et conversantes illic fratres monachos sive clericos excommunicare vel interdicere. Nec episcopis aut episcoporum ministris liceat claustri vestri vel cellarum fratres inquietare pro elemosinis quas de suo iure quisquam pro vivorum seu defunctorum salute optulerit, sed eas in usu congruos dispensandos preter eorum calumnias recipere, nisi forte excommunicati sint, licentiam habeant. Ecclesiarum sive altarium consecrationem, et ecclesiasticorum ordinum promotionem, congregationis vestre fratres monachi seu clerici ab episcopis in quarum dyocesibus sunt reverenter accipiant, siquidem gratis, ac sine ullius condicionis exactione voluerint exhibere. Alioquin a catholico quem maluerint episcopo consecrationum ipsarum sacramenta suscipiant. Decimas quoque fructuum laborum vestrorum quos propriis excolitis sumptibus, quietas vobis et illibatas manere concedimus nec vos super hoc aut ab episcopis, aut ab corum ministris inquietare permittimus. Pactum vero quod inter predecessorem tuum Albericum abbatem, et Ugonem bone memorie Mantuanum episcopum in presentia venerabilium fratrum nostrorum Bernardi, qui tunc tempori apostolicę sedis presbiter cardinalis et legatus, nunc Parmensis episcopus est, et Bonisenioris Regini, et Dodonis Mutinensis episcoporum, definitum et scripto firmatum est, ratum et stabile manere precipimus. Conventionem quoque ex sententia venerabilis fratris nostri Gualterii Ravennatis archiepiscopi inter te et Atinulfum abbatem sancti Prosperi de Regio, super decimas de Custello, et Runco Guntardi, et de terra Montecli, que est in territorio Parmensi facta, et pactum quod de hospitali domo quam Mantue predicta Matildis comitissa constuxit, inter Manfredum abbatem Sancti Andreę et Hubertum priorem Sancti Benedicti ex sententia Manfredi Mantuani episcopi statutum est, firma et immutabilia servari decernimus. Ad haec quieti monasterii vestri attentius providenter censemus ut neque a patriarcha, neque ab episcopo quolibet abbas vel fratres monasterii vestri dimisso claustro synodalis qui annuatim fieri solent cogantur adire conventus. Ad indicium autem preceptę huius a sede apostolica liberalitatis duas auri uncias et pro prefato monasterio sanctorum Firmi et Rustici duos aureos, quotannis Lateranensi palatio persolvetis. Nulli ergo omnino hominum fas sit prenominatum monasterium temere perturbare aut eius possessiones auferre vel ablatas retinere, minuere, aut aliquibus vexationibus fatigare, sed omnia vestris usibus integra conservetur. Si qua igitur instantia ecclesiastica secularisve persona hanc nostrę constitutionis paginam sciens contra eam temere venire temptaverit, secundo tertiove commonita si non satisfactione congrua emendaverit, potestatis honorisque sui dignitate careat, reaque se divino iudicio existere de perpetrata iniquitate cognoscat, et a sacratissimo corpore ac sanguine Dei et domini redemptoris nostri Iesu Christi aliena fiat, atque in extremo examine districte ultioni subiaceat. Cunctis autem eidem loco iusta servanttbus sit pax Domini nostri Iesu Christi, quatenus et hic fructus bone actionis percipiant, et apud districte districtum iudicem premia eterne pacis inveniant. Amen. Amen. Amen. (R.) Ego Innocentius catholice ecclesię episcopus SS. (B. V.) + Ego Ubertus presbiter cardinalis tituli S. Clementis. + Ego Anselmus presbiter cardinalis tituli S. Laurencii in Lucina. + Ego Joselmus presbiter cardinalis tituli S. Cecilie. + Ego Lucas presbiter cardinalis tituli SS. Iohanni et Pauli. + Ego Romanus diaconus cardinalis Sancte Marie in Porticu. + Ego Gregorius diaconus cardinalis SS. Sergi et Bachi. + Ego Stefanus diaconus cardinalis S. Lucie in Orpheu. + Ego Otto diaconus cardinalis S. Georgii. + Ego Guido diaconus cardinalis SS. Cosme et Damiani. Datum Placentie per manum Aimerici diaconus cardinalis, cancellarius. VII kalendas Julii Indictione X. Incarnationis dominice Anno M.c.xxx.ii. Pontificatus vero domini Innocentii pape II anno III.

CDP II n. 22, pp. 44-48.