Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Germania, cart. I, n. 10
source date: [1132 December 16] [Zola Predosa (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) *In nomine sancte et individue trinitatis. Lottharius divina favente clementia tertius Romanorum rex Heinrico venerabili* abbati sancti Benedicti iuxta Padum suisque successoribus regulariter in perpetuum substituendis. Sane credimus nos in huius vite cursu feliciter imperare, si studuerimus circa dei ecclesias opera pietatis exercere et ipsas earumque bona imperiali potentia a deo nobis concessa conservare. Quapropter omnibus Christi nostrisque fidelibus tam futuris quam presentibus notum fieri volumus, qualiter nos omnipotentis dei causa et ob regni nostri stabilitatem et anime nostre nostrorumque parentum perpetuam salutem devota et exaudibili petitione fratrum sancti Benedicti, quorum fraternitatem diligimus et habemus, monasterium sancti Benedicti situm inter Padum et Larionem, abbatem et monachos qui modo in eodem loco sunt vel post futuri per regularem conversationem, et omnia eius bona mobilia et immobilia, scilicet insulam sancti Benedicti cum ecclesia sancti Floriani et omnibus ad eandem pertinentibus. Insulam etiam que vocatur Gurgo cum ecclesia eiusdem insule et cum omnibus pertinentiis suis. Casale Barbatum cum ecclesia sancte Marie et sancti Laurentii earumquea pertinentiis. Septingenti cum ecclesia sancti Michaelis eiusque pertinentiis et cum ripatico de transitu navium. Decimam partem curtis que vocatur Burbassium, cum ecclesia sancti Iohannis suisque pertinentiis, locum qui vocatur Nucetula. Domum hospitalem apud Mantua cum pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Valentini de Maringo cum terris ad eandem pertinentibus. Aecclesiam sancti Viti de Medula cum pertinentiis suis et terras quas predictum monasterium ibi possidet. Aecclesiam sancti Michaelis de Cotorlione cum pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Benedicti apud Ficariolum et ecclesiam sancte Agathe apud Ferrariam cum ambarum pertinentiis. Monasterium sancti Cypriani apud Ue[ne]tiam cum pertinentiis suis. Aecclesiam sancte Helene apud Tassariam cum pertinentiis suis. Concham cum ecclesia sancti Leonardi et omnibus appendiciis suis. Locum qui dicitur Foculare cum ecclesiae sancti Marci et omnibus decimis eiusdem loci. Aecclesias sancti Benedicti et sancte Marie apud Gunzagam cum omnibus decimis eiusdem loci ceterisque earum pertinentiis. Caput Uici, Villulam cum aecclesia sancte Marie et omnibus decimis et pertinentiis suis. Quistellum cum ecclesia sancti Bartholomei et omnibus decimis eiusdem loci. Gabianam cum ecclesia sancti Andree et omnibus decimis eiusdem loci. Aecclesiam sancti Venerii de Marceneta cum medietate eiusdem castri et pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Michaelis de Tellione cum pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Bartholomei de Lucca cum pertinentiis suis. Sanctum Martinum in Colle cum pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Leonardi apud Parmam et omnia que predictum monasterium in eodem episcopatu detinet. Aecclesiam sancti Sixti de Lecto Paludano. Aecclesias sancte Marie et sancti Iohannis in episcopatu Bononiensi cum pertinentiis suis. Decimas de Runcis Ger Guntardi. Monasterium Sancte Marie de Pratalia; cum omnibus pertinentiis suis. Monasterium sancte Crucis de campo Syon pertinentiis cum suis pertinentiis. Monasterium sanctorum Firmi et Rustici cum omnibus pertinentiis suis. Aecclesiam sancte Cristine de Bardulino cum pertinentiis suis. Terras quas predictum monasterium detinet in Iudicaria Gardense seu in toto comitatu Ueronensi ceteraque omnia que prefatum monasterium nunc tenet vel in futuro acquisierit, per hanc mundiburdialem paginam in tutelam nostre defensionis ponimus, precipientes et presenti scripta confirmantes ut nulla clericalis vel laicalis persona aliquam dominationem aut ullum penitus prelationis ius in prefato sancti Benedicti monasterio preter Romanum pontificem et imperatorem in perpetuum requirat vel habeat. Preterea regali liberalitate concedimus eidem sepedicto monasterio omnia predia et omnes possessiones et homines, quos per se vel per suas oboedientias detinet vel detinebit, liberos et immunes esse ab omni albergaria et districtu seu arimannia et ab omni regali aut cuiuscumque potestatis seu cuiuslibet persone exactione. Ad hec, ut idem monasterium hec omnia habeat et fruatur, universa insuper que a nobilis memorie Matthilde comitisse vel a comite A[de]lberto seu ab aliis quibuscumque de prediis, que fuerunt eiusdem comitisse, predicto monasterio aut iam collata sunt aut in posterum deo largiente quoquo modo conferri acquirive contigerit, presenti privilegio vobis vestrisque successoribus concedimus et confirmamus. Statuimus etiam, ut nullius et umquam persone ingenium vel privilegium contra prefati loci presentem auctoritatem et libertatem valeat, sed idem locus nunc et semper in perpetua libertate permaneat. Si quis igitur archiepiscopus episcopus dux comes vel alia quelibet persona, cuiuscumque conditionis sit, huius nostre paginam libertatis violare in aliquo presumpserit, centum libras auri boni compositurus banno nostro subiacebit, dimidietatem camere nostre et dimidietatem prefate ecclesie. Ut autem hec carta ab omnibus firma et inviolabils permaneat, nostris eam sigilli impressione iussimus insigniri atque proprie manus nostre subscriptione, ut inferius evidenter apparet, corroboravimus. *Signum domni Lottharii tertii Romanorum regis + (M.) invictissimi.* *Ego Ekkehardus vice Brunonis archicancellarii recognovi.* Data anno incarnationis dominice MCXXXIII, XVII kal. ian., indictione X, anno vero regni et ordinationis regis Lottharii VIII. Actum apud Cellulam in Bononiensi episcopatu feliciter amen.

CDP II n. 23, pp. 48-50; MGH DD Lo III n. 46, pp. 75-77.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_lo_iii/index.htm#page/75/mode/1up.