Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 53
source date: [1133 May 24] [Cervarese Santa Croce (Vicenza)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(M) In nomine Dei eterni. Anno eius incarnationis millesimo centesimo XXXIII, nono kalendas iunii, indicione XI. Ecclesie Sancte Crucis Dei [et] Christi genitricis de Camposion. Ego Ugo comes, qui profiteor me lege vivere Longobardorum, offertor et donator ipsius ecclesie, presens presentibus dixi: quisquis in sanctis ac venerabilibus locis aliquid ex suis contulerit rebus, iuxta auctoris vocem, in hoc seculo centuplum accipiet, et insuper, quod melius est, vitam posidebit eternam. Ideoque ego qui supra Ugo comes, pro remedio anime mee et parentum meorum et uxoris mee Gisle, dono et offero eidem ecclesie omnes immobiles proprietates quas habere et possidere videor in Bassano et in eius pertinentiis, et in Cartillano et eius pertinentiis, qui sunt duo mansi in Bassano, unus rectus per Iohannem filium Rocibusciti, alius rectus per Igilulfum, et terram in qua habitat Iohannes. Sunt V ordines de vinea et medius campus dal Furno, unus de Cartillano, rectus per Gerrum cum omnibus suis pertinentiis et servitutibus, secundum quod ad suprascriptos mansos pertinere videtur omnia in integrum. Quam autem suprascriptam offersionem iuris mei superius dictam, ab hac die ego qui supra Ugo comes dono et offero in eadem ecclesia suprascriptas omnes inmobiles proprietates quas habere videor in Bassano et in Cartillano, ut supra legitur, ut vos domine Heinrice abbas et vestra ecclesia iure proprietario possideatis. Quidem [sp]ond[eo] atque promitto ego qui supra Ugo comes una cum meis heredibus […] domini priori iamdicte ecclesie [...] et vestris successoribus [...] suprascriptam offersionem ut supra legitur ab omni homine defensare et guarentare; quod si defendere vel guarentare non potuer[imus] aut si vobis exinde aliquid quovis ingenio subtrahere quesierimus, tunc duplum iamdictam offersionem suprascripte ecclesie rest[itu]amus [i]ta ut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimatione in consimilibus locis. Actum in Cervarise. Feliciter. + Signum manus prefati Ugoni comitis qui hanc cartulam offersionis fieri rogavit. Rogati sunt testes: Albericus filius Albini, Gribertus, Nicola, Guido de Bisertole. Ego Heinricus notarius rogatus scripsi.

CDP II n. 24, pp. 51-52.