Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Germania, cart. I, n. 9
source date: [1133 July 19] [Parma; comitatus]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) *In nomine sancte et individuae trinitatis. Lotharius divina favente clementia tertius Romanorum imperator augustus Heinrico venerabili* abbati sancti Benedicti iuxta Padum suisque successoribus regulariter in perpetuum substituendis. Sane credimus nos in huius vitę cursu feliciter imperare, si studuerimus circa dei ecclesias opera pietatis exercere et ipsas earumque bona imperiali potentia a deo nobis concessa conservare. Quapropter omnibus Christi nostrisque fidelibus tam futuris quam presentibus notum fieri volumus, qualiter nos omnipotentis dei causa et ob regni nostri stabilitatem et animę nostrę nostrorumque parentum perpetuam salutem devota et exaudibili petitione fratrum sancti Benedicti, quorum fraternitatem diligimus et habemus, monasterium Sancti Benedicti situm inter Padum et Larionem, abbatem et monachos qui modo in eodem loco sunt vel post futuri per regularem conversationem, et omnia eius bona mobilia et immobilia, scilicet insulam sancti Benedicti cum ecclesia sancti Floriani et omnibus ad eandem pertinentibus, insulam etiam quę vocatur Gurgo cum ecclesia eiusdem insulę et cum omnibus pertinentiis suis. Casale Barbatum cum ecclesia sanctę Marię et sancti Laurentii earurnque pertinentiis. Septingenti cum ecclesia sancti Michaelis eiusque pertinentiis et cum ripatico de transitu navium. Decimam partem curtis que vocatur Burbassium cum ecclesia sancti Iohannis suisque pertinentiis, locum qui vocatur Nucetula. Domum hospitalem apud Mantuam cum pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Valentini de Meringo cum terris ad eandem pertinentibus. Aecclesiam sancti Viti de Medula cum pertinentiis suis et terras quas predictum monasterium ibi possidet. Aecclesiam sancti Michaelis de Cottorlione cum pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Benedicti apud Figariolum et ecclesiam sanctę Agathę apud Ferrariam cum ambarum pertinentiis. Monasterium sancti Cypriani apud Venetiam cum pertinentiis suis. Aecclesiam sanctę Helenę apud Thassariam cum pertinentiis suis. Concham cum ecclesia sancti Leonardi et omnibus appenditiis suis. Locum qui dicitur Foculare cum ecclesia sancti Marci et omnibus decimis eiusdem loci. Aecclesiam sancti Benedicti et sanctę Marię apud Gunzagam cum omnibus decimis eiusdem loci ceterisque earum pertinentiis. Caput vici. Villulam cum ecclesia sanctę Marię et omnibus decimis et pertinentiis suis. Quistellum cum ecclesia sancti Bartholomei et omnibus decimis eiusdem loci. Gabiana cum ecclesia sancti Andreę et omnibus decimis eiusdem loci. Aecclesiam sancti Venerii de Marceneta cum medietate eiusdem castri et pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Michaelis de Tellione cum pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Bartholomei de Lucca cum pertinentiis suis. Sanctum Martinum in Colle cum pertinentiis suis. Aecclesiam sancti Leonardi apud Parmam et omnia que predictum monasterium in eodem episcopatu detinet. Aecclesiam sancti Sixti de Lecto Paludano. Aecclesias sanctę Marię et sancti Iohannis in episcopatu Bononiensi cum pertinentiis suis. Decimas de Runcis Gunthardi. Monasterium sanctę Marię de Pratalia cum omnibus pertinentiis suis. Monasterium sancte Crucis de Campo Syon cum pertinentiis suis. Monasterium sanctorum Firmi et Rustici cumn omnibus pertinentiis suis. Accclesiam sancte Christine de Bardulino cum pertinentiis suis. Terras etiam quas predictum monasterium detinet in iudicaria Gardense seu in toto comitatu Ueronensi cęteraque omnia que prefatum monasterium nunc tenet vel in futuro adquisierit, per hanc mundiburdialem paginam in tutelam nostrę defensionis poninus, precipientes et presenti scripto confirmantes ut nulla clericalis vel laicalis persona aliquam dominationem aut ullum penitus prelationis ius in prefato sancti Benedicti monasterio preter Romanum pontificem et imperatorem in perpetuum requirat vel habeat. Preterea imperiali liberalitate concedimus eidem sepedicto monasterio omnia predia et omnes possessiones et homines quos per se vel per suas obedientias detinet vel detinebit, liberos et immunes esse ab omni albergaria et districtu seu arrimannia et ab omni imperiali seu cuiuscumque potestatis aut cuiuslibet personę exactione. Ad hec, ut idem monasterium hec omnia habeat et fruatur. Universa insuper que et a nobilis memorię Mathilde cometissa vel a comite A[de]lberto seu ab aliis quibuscumque de prediis que fuerunt eiusdem cometissę predicto monasterio aut iam collata sunt aut in posterum deo largiente quoquo modo conferri acquirive contigerit, presenti privilegio vobis vestrisque successoribus concedimus et confirmamus. Statuimus etiam ut nullius umquam persone ingenium vel privilegium contra prefati loci presentem auctoritatem et libertatem valeat, sed idem locus nunc et semper in perpetua libertate permaneat. Si quis igitur archiepiscopus episcopus dlux marchio comes vel alia quęlibet persona, cuiuscumque conditionis sit, huius nostrę paginam libertatis violare in aliquo presumpsetit, centum libras auri boni compositurus banno nostro subiacebit, dimidietatem camerę nostrę et dimidietatem prefatę ecclesię. Ut autem hec carta ab omnibus firma et inviolabilis permaneat, nostri eam sigilli impressione iussimus insigniri, ita tamen nisi legali iudicio hec omnia superius pretaxata a nobis aliter diffiniantur. *Signum domni Lothatii dei gratia tertii Romanorum (M) imperatoris invictissimi semper augusti.* *Data per manum Norberti Magedeburgensis archiepiscopi et domni Lotharii serenissimi Romanorum imperatoris augusti archicancellarii.* (S) Actum in comitatu Parmensi iuxta flumen qui Tharus dicitur. Anno incarnationis dominicę M.C.XXXIII. (h) XIIII kal. aug., indictione X. Anno autem regni domini Lotharii et ordinationis eius VIII. Imperii vero primo. Actum feliciter. Amen. Amen. Amen.

CDP II n. 25, pp. 52-55; MGH DD Lo III n. 50, pp. 80-82.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_lo_iii/index.htm#page/80/mode/1up.