Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 57bis (già: Bolle e brevi, 1)
source date: [1134 Juny 9] [Pisa]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Innocentius episcopus servus servorum Dei dilecto filio Henrico abbati Sancti Benedicti super Padum eiusque successoribus regulariter instantibus in perpetuum.* Et temporis necessitas nos perurget, et imminutio exigit personarum, ut si quando religiosa quondam monasteria a sue religionis nitore defecerint, eis manum auxilli porrigamus, et ad eorum reparationem cooperante domino totis viribus intendamus. Sextense siquidem monasterium quod specialiter beati Petri iuris existit in vera religione et possessionum temporalium habundantia priscis temporibus floruisse cognoscitur. Sed quia, habundante iniquitate multorum, carltas refriguit et homines et eccleslas inolevit, locus ipse tam in temporalibus quam in spiritualibus, quod dicere sine dolore non possumus, plurimum est attritus. Unde nos, qui loco eiusdem apostolorum principis residentes, Ecclesiarum omnium, et earum precipue quę ad ius Sanctę Romanę ecclesię pertinent, attentam debemus sollicitudinem gerere cum fratribus nostris sollicite petract[are stat]uimus. Atque post diutinas discussiones, tandem ęcclesiasticę utilitatis seu dispensationis causa, id nostro sedit arbitrio, ut videlicet tibi, dilecte in Domino fili Henrice, abbas, tuisque successoribus, idem monasterium committere debeamus. Per presentis itaque privilegii paginam apostolica auctoritate statuimus, ut eiusdem Sextensi monasterii magisterium de cetero habeatis et ad eius reparationem sollicte intendatis. Quatenus ibidem religione vestro studio reformata, et ea quę in eodem loco corrigenda fuerint, vestra industria corrigantur, et abbas qui pro tempore statuendus fuerit, vestra provisione atque consilio eligatur. Sane de novitiis eiusdem monasterii hoc statuimus ut si tibi vel tuis successoribus utile visum fuerit et religioni congruum, idem novitii ab abbate Sextensi infra annum ad beati Benedicti monasterium transmittantur, et vice apostolorum de eodem claustro alii assumantur. Nulli ergo hominum fas sit super hac nostra concessione vos temere perturbare, aut prefatum cenobium a vestro magisterio et correctione subtrahere. Sed tam abbas quam fratres eiusdem loci futuris temporibus vestre disciplinę subicti et obedientes existant. Salva numirum beati Petri proprietate et apostolicę sedis debita reverentia. Ad inditium autem quod eadem ęcclesia apostolicę sedis iuris existat, tres bizantios nobis, nostrisque successoribus annis singulis persolvetis. Si quis autem adversus hanc nostram constitutionem temerario ausu venire temptaverit, indigantionem beatorum apostolorum Petri et Pauli se noverit incursurum. Conservantes autem eorundem apostolorum gratiam consequuntur. Amen. Amen. Amen. (R.) (B. V.) + Ego Innocentius catholicę ecclesię episcopus SS. + Ego Guilelmus Prenestinus episcopus SS. + Ego Matheus Albanensis episcopus SS. + Ego Romanus diaconus cardinalis Sanctę Marię in Porticu SS. + Ego Oddo diaconus cardinalis Sancti Georgii ad Velum aureum SS. + Ego Guido cardinalis diaconus Sancti Adriani SS. + Ego Hubertus pisanę ecclesię archiepiscopus SS. + Ego Anselmus presbiter cardinalis tituli Sancti Laurencii in Licina SS. + Ego Licifredus presbiter cardinalis tituli Vestine SS. + Ego Lucas presbiter cardinalis tituli Sanctorum Iohannis et Pauli SS. + Ego Martinus presbiter cardinalis titoli Sancti Stefani in Celio monte SS. + Ego Guido indignus sacerdos SS. Data Pisis per manu Aimerici Sanctę Romanę Ecclesię diaconi cardinalis et cancellarii V. Idus Iunii, Indictione XII., Incarnationis dominice anno Mcxxxv. Pontificatus domini Innocentii pape II anno V.

CDP II n. 27, pp. 56-58.