Bergamo, Biblioteca Civica Angelo Mai, Pergamene Borsetti (già segnalata dal Kehr, attualmente irreperibile)
source date: [1134 Juny 9] [Pisa]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

INNOCENTIUS episcopus, servus servorum Dei, dilecto filio HENRICO abbati monasterii Sancti Benedicti super Padum, ejusdemque successoribus suis regulariter substituendis in perpetuum. Cor nostrum pia divinitatis inspiratione compungitur. Loca quaedam in ecclesiasticae religionis observantia instituta in melius reformare, et eorum destitutioni pro debito nostri officii subvenire hac siquidem intentione, hoc desiderio fideles quoque ad honorem Dei ecclesias construunt, eisque possessiones, et praedia largiuntur, ut videlicet religiosę personę inibi statuantur, quę divinę majestati humiliter, ac devote deserviant, quarum orationibus ad Deum fusis, tam fundatores, quam praedecessores et posteri, a peccatorum vinculis absoluti, pro temporalibus beneficiis ęterna pręmia consequi mereantur. Quo nimirum intuitu, recolende memorie Illustris Comitissa Matildis ecclesiam Beati Cęsarii in Mutinensi agro beato Petro oblatam, suis bonis possessionibusque ditavit, libris, vasis et aliis ornamentis ęccleslasticis plurimum honestavit, et ut fratres, qui secundum beati Augustini Regulam omnipotentis Dei vacarent obsequii, in eodem ponerentur effecit. Unde factum est ut mundo in maligno posito, et in deterius assidue declinante, quod illa, quę pro bono religionis, et anime suę remedio Deo et beato Petro obtulerat, a pravis hominibus sit occupatum atque distractum, et ubi prius religio et honestas cum rerum temporalium ubertate vigebant, nunc peccatis exigentibus vix saltem vestigia bonorurn spiritualium ob insolentiam pravorum hominum valeant apparere. Cuius rei gratia cum fratribus nostris sępius meditantes, ut tam pium pręfatę mulieris propositum non frustraretur, sed potius optatum animę remedium consequatur, tibi, dilecte in Domino fili Henrice abbas, et successoribus tuis, eamdem ecclesiam cum suis pertinentiis duximus concedendam, ut videlicet per tuam tuorumque successorum industriam, secundum sancti Benedicti Regulam religiosorum fratrum conventus in eodem loco ponatur, et iuxta facultatem illius ecclesię eorum numerus statuatur. Decernirnus ergo ut nulli hominum liceat super hac nostra constitutione vos temere perturbare, nec pręfatam ecclesiam, quandiu religio ibidem Domino cooperante duraverit a vestra dispositione, seu correctione subtrahere, sed tam ipsa, quam bona ad eam pertinentia sub vestro magisterio et libera ordinatione consistant, salva nimirum beati Petri proprietate atque dominio et nostra nostrorumque successorum debita reverentia. Ad inditium autem quod eadem ecclesia Apostolicę sedis iuris existat, tres bizantios nobis nostrisque successoribus annis singulis persolvetis. Si quis autem adversus hanc nostram constitutionem temerario ausu venire temptaverit, indignationem beatorum apostolorum Petri, et Pauli incurrat. Conservantibus autem sit pax Domini nostri Jesu Christi, quatenus et hic fructum bonę actionis percipiant, et apud districtum Iudicem pręmia ęternę pacis inveniant. Amen, amen, amen. R. BV. Ego Innocentius Catholicę Ecclesie episcopus. + Ego Gulielmus Praenestinus episcopus subscripsi. + Ego Mattheus Albanensis episcopus subscripsi. + Ego Humbertus Pisanae Ecclesiae episcopus subscripsi. + Ego Anselmus presbyter cardinalis tituli S. Stephani in Caelio monte subscripsi. + Ego Lucas Presbyter cardinalis titulo S. Ioannis et Pauli subscripsi. + Ego Guido indignus sacerdos subscripsi. + Ego Lucifredus presbyter cardinalis tituli Vestinę subscripsi. + Ego Martinus presbyter cardinalis S. Laurentii in [Lucina] subscripsi. + Ego Romanus diaconus cardinalis Sanctae Marię in Porticu subscripsi. +Ego Oddo diaconus cardinalis S. Georgii ad Velum Aureum subscripsi. + Ego Guido cardinalis diaconus Sancti Adriani subscripsi. Datum Pisis per manum Almerici sanctę Romanę Ecclesię diaconi cardinalis et cancellarii, V Idus Junii, indictione XII, anno Incarnationis 1135, pontificatus vero domini Innocentii pape II anno V.

CDP II n. 27bis, pp. 58-60.

Nelle sottoscrizioni cardinalizie, i titoli di Anselmo, cardinale di San Lorenzo in Lucina, e Martino, cardinale di Santo Stefano in Celio, risultano scambiati. Non potendo leggere la pergamena originale, non si può escludere un errore di trascrizione dell’editore.