Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 55
source date: [1134 Juny 17]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine Dei eterni. Anno eius millesimo C XXXIlII, XIIII die exeunte iunio, indi[ctione] [...]. Cum omnis qui Deus amat et timet religioni quoad potest debeat vigilanter inservire rectoribus ecclesiarum et preelatis earum exinde religionem conservare, et in melius in quantum possunt educere convenire non dubito. Quam rem ego Bellinus Dei gratia Paduanus episcopus licet indignus [...] te protrac[...] ore Dei et Sancte Crucis ecclesie, in loco ubi dicitur Campo Syon hedificate, ac reverentia domini Heinrici abbatis monasterii Sancti Benedicti iuxta Pad[um] hedificati eiusdemque congregationis, nec non et pro peccatorum meorum et antecessorum et succ[essorum] remissione omnia temporalia que michi ac meis successoribus a predicta ecclesia Sancte Crucis Campi Syon aliquo modo aliquo in tempore debeantur, in manu domini Heinrici presentis abbatis libere remitto ac sponte concedo ut nulli scilicet Paduano episcopo aut misso eius liceat de rebus [tem]poralibus prefati loci Campi Syon [...] auferre, vel invito extorquere vel exigere, et generaliter omnia que michi et successoribus ex eadem ecclesia pertinent generali sanctione concedo, pret[er] ius parrochiale quod in me et meis successoribus illibatum conservo, idem [conse]cracionem clericorum et eccle[sie] vel aliarum, crisma quoque, et oleum sanctum necnon si prior eius ecc[lesie] vocat[us] fuerit a me vel a successore meo catholico pro communi utilitate Ecclesie suam presentiam exibeat nisi iuxtam excusationem habeat, quapropter ut huius nostre concessionis series plenius in facto vigorem optineat. Presenti Ugoni causidico atque notarius duas exinde paginas scribere, easque proprii sigilli impressione confirmari precepi. Ego Bellinus Pad[uan]us episcopus manu mea subscripsi. Rogati sunt testes: Iohannes de Allo, Heinricus causidicus, Nicholaus, Iohannes de Tado, Ugo de Casule, Walpertus S[...] us et ceteri. (SN) Ego [Ugo] [notarius] atque causidicus hanc paginam concessionis et alteram consimilem rogante domino Bellino episcopo scripsi.

CDP II n. 28, pp. 60-61.