Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 56
source date: [1134 November 22] [Parma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo trigesimo quarto, decimo kalendas decembris, indicione duodecima. Constat nos Bernardum Mazacabai et Froam uxorem, qui professi sumus ex nacione nostra lege vivimus Romana, accepissemus nos sicuti et in presencia testium accepimus a te Johanne priore Sancti Leonardi et monaghus Sancti Benedicti de Arone argnetum denariorum bonorum Mediolanensium libras septem, finito precio sicut inter nos convenit pro sestariis quindecim terre et [ta]bule octo intra closuram vestram positam in loco qui nominatur Saldine, prope Sancta Leonardo. Quas autem iamscriptas sestaria una cum accessionibus et ingressibus eius seu cum superioribus et inferioribus suis, ab hac die iamscripte ecclesie Sancti Benedicti vendimus, tradimus, mancipamus, nulli alii venditas, donatas, obnoxiatas vel traditas nisi predicto monesterio. Et facias exinde proprietario nomine quicquid voluerit sine omni nostra et heredum nostrorum contradicione. Equidem spondemus atque promittimus nos et nostros heredes predicto monesterio aut cui legaliter dederit iamscriptam vendicionem ab omni homine contradicente defendere; quod si defensare non potuerimus aut si predicto monesterio per quodvis ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum iamscriptam vendicionem iamscripto monesterio restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimacione in consimili loco, et nichilt nobis ex ipso precio amplius aliquid dare debes dicimus, cum stipulacionc subnixa. Actum Parma. Feliciter. (S.) Signa manuum iamscriptorum iugalium, qui hanc cartulam fieri rogaverunt. (S.) Signa manuum Omnibene de Cremo, Iohannis Gusie, Bonifilii, Ardingi, Iohanni Borri Benedicte, Alberti rogati testes. (SN) Scripsi ego Mainfredus notarius sacri palacii hanc cartulam post traditam compievi.

CDP II n. 29, pp. 63-64.