Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 57
source date: [1135 February 15]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Exemplum ex autentico relevatum. + In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo CXXXV, indicione XII, quintodecimo die mensis februaiii. Quem ad meritum anime mee pertinere potest, necesse est mihi semper illud agere unde in hoc et in futuro seculo plenam apud Dominum possim consegui mercedem. Ideo ego Albertus marchio, qui professus sum ex nacione mea lege vivere Salicha, volo et statuo omnes servos atque ancillas meas post hobitum meum esse liberos et absolutos ab omni vinculo servitutis et cives Romanos, omni suo peculio eis concesso. Terram quam a me tenent volo ut ab ecclesia Sancti Petri de Villanova pro beneficio teneant, et serviant de suis negociis in episcopatu Veronensi et Vicentino. Volo etiam Bonefacium et Garsendonium filios meos habere quicquid mihi pertinet in curte de Menervii, exceptis duobus mansis quos Garsinde filie mee relinquo, et de Zerpa, necnon de Montecleda, et in Sancto Iohanne Bretone, illud Sancti Iohannis eorum parte pro feudo possidente. Sanctus autem Benedictus habeat quicquid mihi pertinet proprietario iure in Tresenta, in Mulo et in omnibus locis a flumine Athesis usque ad Ilbitum et Vadum de Capris. Monasterium Sancti Çenonis et Sancte Trinitatis et Sancti Firmi habeant quicquid mihi pertinet in civitate Verone vel extra Veronam, usque ad Flubium, excepta terra quam habeo iuxta murum civitatis quam Enrico de Artvicho ad proprium relinquo, preterea castrum Sancti Bonefacii cum tota curte, exceptis tribus mansis quos Garsinde iudico. Necnon castrum de Monteforte cum tota curte episcopatui Verone relinquo, eo silicet ordine ut comes Albertus et Rambaldus et Bonefacius de Magreda habeant pro feudo ex parte eiusdem episcopatus, et serviant infra Mincium et Plavum. Et si Rambaldus decesserit, fratres eius cum eis comuniter habeant, et si aliquis eorum sine filiis decesserit, unus alteri succedat. Similiter volo ut isti tres habeant Concam de Albaro ad proprium et persolvant dotem comitisse Garsinde que ei iure debetur. Marsilium vero et filios Agnetis volo ut habeant totum quod mihi perlinet in episcopatu Pataviensi extra civitatem, ita ut Marsilius medietatem habeat. Quicquid autem proprietatis mee in civitate est, hospitale Sancti Sepulchri de Venecia habeat. Ecclesia de Runco et de Zerpa habeant proprietatem insule de Scardevara, usufructum autem Bonefacio propinquo meo si decessero usque dum vivit relinquo; similiter volo ut omnes res quas mihi donavit in eum deveniant. Insuper statuo terram quam habeo in Montebello et per totum Vicentinum episcopatum a Montebello in territorio Sancti Felicis episcopatus habeat. Terra de Conca de Albaro quam filii Bosketti a me tenent ecclesia Sancte Zacharie habeat, ita ut ipsi pro feudo teneant ***. Signa manuum episcopus Veronensis, abas Calavene, archipresbiter Sancti Georgii, presbiter Richardus de Sancto Benedicto testes. Signa manuum Ardericus de Montesello, Enricus de Bonadico, Wiçardus de Noventa, Ambrosius, Nordillus de Lunico testes. Signa manuum Benenatus, Ugo de Çerpa,Enricus de Artvicho iurisperiti, Caverlattus, Ubertus de Çerpa, Paganus de Sancto Bonefacio testes. Ego Albertus notarius hanc ordinacionem rogatus scripsi et complevi.

CDP II n. 30, pp. 64-66.

Castagnetti 1981b, p. 68.

La località "Sanctus Iohannes Bretone" potrebbe forse identificarsi con San Giovanni Ilarione, un tempo chiamato Sanctus Iohannes ad Aronna (così in DD H IV/2 n. 448, pp. 604-605 – 1095 giugno 5, documento con cui Enrico IV attribuisce al monastero vicentino dedicato ai Santi Felice e Fortunato beni espropriati), poi volgarizzato in Sancto Joanne in Larogna. San Giovanni Ilarione si trova poco a N di Montecchia di Crosara, pure menzionata nel documento in esame. Inoltre, poiché il testamento in questione è una copia, realizzata magari da un copista che non aveva familiarità con i toponimi della bassa valle dell’Adige, può esserci stata qualche difficoltà di lettura.

La menzione del monastero veneziano di San Zaccaria è significativa: il capostipite noto del gruppo parentale dei San Bonifacio, Milone (attestato come conte di Verona tra 924 e 930, quondam nel 953), impegnò gli eredi a corrispondere un ingente censo annuale al cenobio e la pratica restò in uso fino al XII secolo, nonostante la ramificazione familiare (Castagnetti 1981a, pp. 49-50).