Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Germania, cart. I, fasc. 11
source date: [1135 December 3] [Goslar (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) *In nomine sancte et individue trinitatis. Lottharius (I) divina favente clementia tertius Romanorum imperator augustus.* Cum lubrici seculi conditio brevis est et incerta, admonemur, ut in hac valle lacrimarum, dum tempus habemus, seramus quod in futuro cum gaudio metamus. Quapropter omnibus Christi nostrisque fidelibus tam futuris quam presentibus notum fieri volumus, qualiter nos pro dei amore et interventu contectalis nostre RICHINZĘ imperatricis et pro animę nostrę nostrorumque parentum salute ac imperii nostri stabilitate pro rogatu etiam et peticione consortis nostrę prefatę ob interventum quoque Heinrici abbatis monasterii sancti Benedicti de Larione et omnium fratrum suorum, quorum fraternitatem diligimus, omnes buscos de Pigugnaga cum omnibus quę Hugizo in pignore habuit et tenuit, eidem monasterio concedimus et donamus ac imperiali auctoritate confirmamus, ut idem monasterium habeat et teneat in perpetuum libere sine alicuius exactione. Precipimus ergo, ut nullus archiepiscopus episcopus marchio comes vicecomes scultatius castaldio vicedominus nec etiam aliquis noster nostrorumque successorum missus predictum monasterium de supradictis rebus quas pro remissione peccatorum nostrorum eidem concessimus, inquietare molestare vel divestire audeat. Si quis vero, quod absit, huius nostri scripti paginam temerario ausu infringere temptaverit, auri libras viginti componat, medietatem camere nostre et medietatem prefato sancti Benedicti loco. Quod ut verius credatur et ab omnibus inviolabiliter custodiatur, hanc cartam inde conscriptam et manu propria corroboratam impressione nostri sigilli insigniri iussimus. *Signum domni Lottharii tertii Romanorum (M.) imperatoris invictissimi.* *Ego Berhthaldus vice Adelberti archicancellarii recognovi.* Data anno incarnationis dominicę M.C.XXX.V, III nonis decembris, indictione XIII, anno vero regni regis Lottharii XI, imperii III. Actum Goslarie; in Christi nomine feliciter amen.

CDP II n. 31, pp. 66-67; MGH DD Lo III n. 76, pp. 117-118.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_lo_iii/index.htm#page/117/mode/1up.