Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 58
source date: [1136 February 29] [Pisa]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Innocentius* episcopus servus servorum Dei. Dilectis filiis Henrico abbati Sancti Benedicti supra Padum eiusque fratribus tam presentibus quam futuris imperpetuum. Apostolice Sedis officio ac debito commonemus honestas et religiosas personas diligere et earum quieti atque utilitati auxiliante domino salubriter providere. Eapropter dillecti in Domino filii vestris desideriis accomodantes assensum, concessionem ab illustri filio nostro Lothario, glorioso Romanorum Imperatore Augusto, in curte Pigugnaie devocionis intuitu vobis factam, auctoritate nostra firmamus. Statuentes ut ea que in terris aratoriis, pratis, silvis, vineis, aut domibus, aut aliis quibuscumque prefatus augustus in eodem loco vobis concessisse cognoscitur, firma vobis imperpetuum et illibata serventur. Salva nimirum Sancte Romane Ecclesie matris vestre iusticia. Nulli ergo hominum fas sit super eadem nostra confirmacione vos [t]emere turbare aut aliquam vobis exinde inminucionem vel contrarietatem inferre. Si quis autem ausu temerario hoc attemptare presumpserit, indignacionem omnipotentis Dei, et beatorum Petri et Pauli apostolorurn eius incurrat. + Ego INNOCEncius catholice Ecclesie episcopus SS. Data Pisis per manum AIMERICIS Sancte Romane Ecclesie diaconus cardinalis et cancellarius, II Kalendas Marcii, indictione XIII, incarnacionis dominice ANNO Millesimo C.XXXVI. Pontificatus dompni INNocencij pape II, anno SEPTIMO.

CDP II n. 32, pp. 67-68.