Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 59
source date: [Pianiga (Venezia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno dominice incarnacionis millesimo C XXX sexto, XII die intrante mensis iunii, indicione XIIII. Constat nos Gaitho filius Azoni de loco Pillanicha et Patavina iugalibus, qui professi sumus lege vivere Romana, ipso namque iugale meo mihi consenciente et subter confirmante, in presentia testium accepimus nos a te monasterio Sancti Cipriani, per nucium tuum Retholfum priorem, qui est constructus in Venecia, in loco qui dicitur Murane, argenti denariorum bonorum de Verone libras C et quinquaginta, finitum precium sicut inter nobis convenit pro totam terra nostraa quam nos abemus et tenemus a proprietate, sive per hereditatem sive per cartulas vendicionis, iuris nostris que nos abere et posidere visi summus per nos et per rusticis nostris in comitatu Tervisiano et in eius terretorio, et iacet iamscripta terra in villa Pilanicha et in eius finibus, et in villa Caltana et in eius finibus, ut dictum est, iamscripta terra, tam casis cum sediminibus seu terris arabilis, vigris, vineis cum areis suarum, campis, pratis, pascuis, silvis ac stallareis, ripis, rupinis, paludibus, piscationibus, venationibus, capulo, pasculo, cultis et incultis, divisis et indivisis, una cum finibus, terminibus, accessionibus et usibus aquarum, quarumque ductibus, cum omni iure ac iacenciis et pertinenciis a infrascripta terra pertinentibus in integrum. Que autem infrascripta terra iuris nostri superius dicta, una cum accessionibus et ingressibus seu cum superioribus et inferioribus eorum, qualiter superius legitur, in integrum ab hac die tibi cui supra monasterio Sancti Cipriani pro infrascripto precio vendimus, tradimus, emancipamus, nulli alii vendita, donata, alienata, obnoxiata vel tradita nisi tibi, faciendum exinde a presenti die tu et monachis et ordinariis tuis iuste et legaliter quicquid volueritis, sine omni nostra et heredum nostrorum contradicionem. Quidem espondimus atque promittimus nos qul supra Gaitho et Patavina iugalibus, una cum nostris heredibus tibi cui supra monasterio tuisque monachis qui pro tempore ibidem ordinati fuerint, aut cui vos secundum legem dederitis iamscriptam vendicionem qualiter superius legitur in integrum ab omni homine defensare; quam si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquid quovis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem vendicionem ut supra legitur vobis restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit, sub estimacione in consimili terra cum edificiis supra in consimilibus locis. Et nec nobis liceat ullo tempore nolle quod voluimus et quod a nobis semel factum vel conscriptum est sub iure iurando inviolabiliter conservare promittimus cum stipulacione subnixa. Actum in villa Pillanicha. Feliciter. Signum +++++ manibus iamscriptis Gaitho et Patavina iugalibus, qui hanc cartulam vendicionis fieri rogaverunt ut supra. Signum +++++ manuum Aicardus de Spinitha, Patavinus et Rothulfo germani filios Dominici de Gumpo, Iohannes de Ugo, Ubertus de Mesenda, Rainero de Mora, Iohannes de Blanco, Daibertus faber, Petrus de Athrine, Ermanno de Azo. (SN ) Ego Florencius notarius scriptor huius cartule vendicionis post tradita conplevi.

CDP II n. 33, pp. 69-70.