Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 29
source date: [1136 September 11] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) Die veneris qui fuit undecimus intrantis mensis septembris. Bonorum virorum presentia quorum nomina inferius scripta invenirentur, domnus Lambertus abbas monasterii Sancte Marie de Filonica, iussione Manfredi œpiscopi sanctę Mantuanensis æcclesię, finem fecit in manu donni Wilielmi, prioris monasterii Sancti Benedicti quod est hædificatum iuxta flumen Padi, adstante ibi domno Adam et domno Stefano monachi ipsius monasterii Sancti Benedicti, vice ipsius monasterii, nominative de lite illa quam adversus ipsum monasterium movebat vel movere potuisset ipse Lambertus suosque fratres de æcclesia Sanctę Marię Caput Mincii et de æcclesia Sancti Sili, et de possessionibus ipsis æcclesiis pertinentibus in insula Sancti Benedicti, in terris, silvis, ripis, rupinis, piscationibus ac paludibus; et insuper de omnibus litibus quas adversus ipsum monasterium movere potuisset ex parte ipsius monasterii Sanctę Marię Filonice de aliqua re et possessione in predicta insula existente, tali modo quod ipse Lambertus abbas suique fratres eorumque successores per se vel per sunpmissas personas ipsum monasterium Sancti Benedicti exinde amplius non molestaverint. Si vero ipse donnus Lambertus abbas suique fratres eorumque successores contra hanc finem predictam fecerint, tunc ipso monasterio Sancti Benedicti componere debent nomine poene libras quinquaginta denariorum Mediolanensium, et poena saluta taciti tamen omni tempore permanere debent propri. Hanc antem finem accepit ipse domnus Lambertus abbas ex parte domni Wilielmi prioris monasterii Sancti Benedicti libras decem denariorum Mediolanensium, quas idem abbas solvit Adam de Gauso pro recuperanda possessione Sancti Victoris, quam pro pignore ex parte ipsius abbatis habebat. Actum est hoc in burgo civitatis Mantuę, in claustro Sancti Martini. Anno domnice incarnationis millesimo centesimo trigesimo sexto, predicto die, indictione quartadecima. Interfuerunt ibi Wibertus de Ingelbaldo, Robawettone, Arnaldus de Bernardo Scazo, Lanfrancus frater Morandi, Petrus Calarius, Landefredus, Teutaldus de Bergamo, Albertus de Brentario, Homodeus de Figariole et rogati sunt testes. Ego Lambertus abbas ecclesie Sancte Marie de Felonica huic cartule transaccionis a me facte subscripsi. Et ego Rolandus monachus et presbiter indignus huic cartule subscribo. Et ego Petrus presbiter et monachus modo huic cartule transaccionis subscripsi. Ego Casotus advocatus uic cartule translactionis subscripsi. Et ego Gerardus monachus huic cartule transaccionis subscripsi. Et ego Martinus monachus huic cartule transaccionis subscripsi. (SN) Ego Bonus notarius his interfui rogatus scripsi.

CDP II n. 34, pp. 70-71.