Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Germania, cart. I, fasc. 13
source date: [1137] [Vignola (Modena)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) *In nominę sanctę et individuę trinitatis. Lotharius adivina favente clementia tertius Romanorum imperator augustus, Heinrico venerabili abbati sancti Benedicti* iuxta Padum suisque successoribus regulariter in perpetuum substituendis. Religiosi viri quanto vicinius omnipotenti domino adherere noscuntur, tanto a pravorum hominum infestationibus defensandi et in suis oportunitatibus cum universis rebus suis, ut deo liberius ser[vire] val[e]ant, be[nig]nitate debita confovendi. Unde decet imperialem maiestatern pro statu ac stabilitate totius imperii semper religiosis pia clementi a providere locis, ne forte hii qui in ipsis. pro dei amore habitant, [pr]avorum hominum iniurias perpessi aliquatenus a disciplina et rigore iusticiae torpescant. Quapropter ego LOHARIUS dei gratia Romanarum imperator omnibus Christi nostrisque fidelibus tam futuris quam presentibus notum fieri volumus, qualiter nos pro dei amore et totius imperii stabilitate ac pro nostre animæ salvationæ, annuentes precibus domni Heinrici Venerabilis abbatis sancti Benedicti super Padum atque suorum religiosorum fratrum imperiali auctoritate confirmamus et corroboramus donationem ecclesiæ sancti Cesarii cum tota curte de Guizacara, quam fecit domnus INNOCENTIUS Venerabilis Romanæ ecclesiæ apostolicus supradicto abbati sancti Benedicti suisque successoribus in perpetuum et quicquid inde [a]d nostram imperialem speciali dignitatem bona concedimus et donamus voluntate. Ipsamque ecclesiam et omnia sibi pertinentia in nostra protectione et tutela suscipimus, sicut etiam ecclesiam beati Benedicti in nostra defensione habemus, ut nulli deinceps liceat molestiam seu calumniam de ipsa ecclesia sancti Cesarii monasterio sancti Benedicti facere sine legali iudicio et comprobata ratione et iure. Bona quoque que dom[i]na comitissa MATILDIS pro salute suae suorumque parentum animæ ipsi ecclesia sancti Cesarii donavit, sive alii dedere viri seu daturi sunt, pro amore dei nemo infestare, tollere, rapere presumat. Si quis autem contra huius nostri scripti institutionem temeraria agere presumptione temptaverit, componat nomine penae auri libras quadraginta. *Signunum domn[i] [Lott]harii tertii Romanorurn imperatoris (M.) invictissimi.* *Ego Berhtholdus vice Brunonis archicancellarii recognovi.* Data anno incarnationis dominice M.C.XXX.VII Indictione XV. anno vero regni regis Lottharii Xl, imperii quarto. Actum apud Vingiolum; in Christi nomine feliciter. Amen.

CDP II n. 36, pp. 73-74; MGH DD Lo III n. 111, pp. 178-179.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_lo_iii/index.htm#page/178/mode/1up.