Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 60
source date: [1137] [Nogara (Verona)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo CXXXVII indicione quintadecima. Constat me Bonacausa filius quondam Iohannis de Ambrosius, qui professus sum ex nacione mea lege vivere Romana, accepisse sicuti et in presencia testium accepi a te Alberto, venerabilis frater monasterio Sancto Benedicto, denarios bonos Veronensis monete solidos XX finito precio pro pecia una de terra casiva que est posita in loco et fundo Nogarie, locus ubi dicitur Aspo. Coherent ei: de uno latere Balduino Dotoa habet, de alio latere ipso emtore habet, de ambobus capitibus plubicus percurens. Que autem suprascripta pecia de terra cum eadem casa super se habente iuris mei in suprascripto loco, una cum accessionibus et ingressionibus earum seu cum superioribus et inferioribus qualiter supra legitur in integrum ab hac die tibi cui supra suprascripto Alberto venerabilis frater pro suprascripto precio vendimus, tradimus et mancipamus, nulli alii vendita, donata, alienata, obnoxiata vel tradita nisi tibi, et facias exinde tu et tuorum successorum aut cui tu dederis iure proprietario nomine quicquid volueritis, sine omni mea et heredurn meorum contradicione. Quidem spondeo atque prornitto me ego una cum meis heredibus tibi cui supra suprascripto Alberto venerabilis frater et tuorum successorum aut cui tu dederis suprascriptam terram cum casa super se habente, qualiter superius legitur, in integrum ab omni homine defensare; quod si defendere non potuero aut si tibi exinde aliquid per quodvis ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum eandem vendicionem ut supra legitur tibi restituo, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuent sub estimacione in consimili loco. Actum est hoc in vico Nogaria. Feliciter. Signum + pro inposicione manus suprascipta Bonacausa, qui hanc cartam vendicionis fieri rogavit et supradictum precium acceperunt ut supra legitur. Signum + manuum suprascriptorum Marchio, Alberto de Vuilelmo, Alberto de Cresenzo, Girardo da Bondeno. (SN) Ego Masnerius notarius sacri palacii interfui et hanc cartam vendicionis scripsi.

CDP II n. 37, pp. 74-75.