Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 61
source date: [1137 July] [Ceresole]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo centesimo trigesimo octavo, die veneris qui est de mense iulii, inditione prima. Eclesie Sancti Vitis que est constructa in loco Medule, sub eclesie Sancti Benedicti que est sita inter Padum et Larionem. Ego in Dei nomine Enricus vexilifer, filius quondam Otonis vexiliferi, qui profesus sum lege vivere Salica, ofertor et donator tuus presens presentibus dixi: ideoque ego qui supra Enricus vexilifer dono et ofero in predicta eclesia Sancti Vitis per domnum Iohannem misum eiusdem eclesie, a presenti die et ora ad suam proprietatem ad abendum confirmo, pro anime mee et parentum meorum mercede, id est pecia una de terra quam domnus Iohannes et alii homines dicebant Guntardum da Medule iudicase supradicte eclesie, qua terra erat feodum supradicti Guntardi, et est ipsa pecia de terra in curte Medule, in loco qui dicitur a la Paule, et est per mensuram iugium unum; choeret ei: a mane supradicte eclesie Sancti Vitis, a meridie Alberici da Calino, a sero filiorum Ad[am]e da Calino, a monte Gilii. Quam autem supradictam peciam de terra iuris mei superius dictam, una cum accesione et ingresu seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integrum ab hac die supradicte eclesie pro anima mea, Copa filio supradicti Guntardi mihi consenciente, do, cedo, trado, confero et per presentem cartulam ofersionis in supradicta eclesia habendum confirmo, faciendum exinde a presenti die domnus Iohannes et alii succesores eclesie quicquid voluerint proprietario nomine, sine omni mea cuius supra Enrici vexiliferis et heredum meorum contraditione. Equidem espondeo atque prornitto me ego qui supra Enricus vexilifer meique heredes tibi cui supra domno Iohanni et aliis succesoribus vestris ab omni homine defensare; quam si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliqui per quamvis ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum supradictam terram ofersionis vobis et eclesie restituamus sicut in tempore fuerit meliorata aut valuerit, sub estimatione bonorum hominum in consimili loco. Et nec mihi cui supra Enrico vexilifero liceat ullo tempore nolle quod volui, sed quod a me semel factum vel conscriptum est inviolabiliter conservare promitto, convulsa cum stipulatione subnixa. Actum est hoc in loco Ceresole. Feliciter. Signa manuum supradicti Enrici vexiliferis, qui hanc cartulam ofersionis fieri rogavit. Signa pro impositione manuum Alberti vexiliferis et Vuidonis da Medule et Morunto, Engezonis fratrum Grigorii da Brixia et Alberici testium. (SN) Ego Tedaldus notarius rogatus scripsi.

CDP II n. 38, pp. 76-77.