Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 76
source date: [1138 October 26] [Pisa]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Innocentius episcopus servus servorum Dei dilecto filio Henrico abbati monasterii Sancti Benedicti super Padum eiusque* successoribus regulariter substituendis in perpetuum. In apostolice sedis specula disponente domino constituti ecclesiarum omnium curam nos convenit gerere et ad earum quietem et pacem omnimodis laborare. Proinde dilecte in domino fili Henrice abbas tuis rationabilibus postulationibus clementer annuimus, atque ecclesiam de Ficarolo cum decimis illius partis, quam a tuis colonis percipis, ab omni exactione et fodro cum omnibus suis hominibus ad eam pertinentibus liberam esse decernimus, et in nulla uolumus eam libertate consistere, quam iam dudum ipsa noscitur habuisse. Salvo nimirum iure et iustitia Sanctę Romanę ęcclesię. Statuimus itaque ut nulli omnino hominum liceat hanc nostra constitutionem seu confirmatione infringere vel mutare aut prefatam ecclesiam seu homines ad ipsam pertinentes cum decimis suis temerariis vexationibus fatigare. Si quis autem hoc ausu temerario attemptare presumpserit indignationem Dei ornnipotentis et beatorum Petri et Pauli apostolorum eius incurrat. + Ego Innocentius Catholice ecclesię episcopus SS. + Ego Conradus Sabine episcopus SS. Datum Pisis per manum Aimerici, Sancte Romane Ecclesia Diaconus Cardinalis et Cancellarius, VII Kalendas novembris. Indictione prima. Incarnationis Dominice anno M.C.XXXVIIJ. Pontificatus vero Domini Innocentii pape II. Anno VIIIJ.

CDP II n. 39, pp. 77-78.