Mantova, Archivio di Stato, Archivio Gonzaga, s. P. XIII, 34, b. 3326
source date: [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno Domini millesimo centesimo trigesimo nono, XVII kalendas decembris, inditione secunda, rege Corado regnante. Henricus, divina favente clementia Bononiensis episcopus, Henrico sanctissimo atque reverentissimo cenobii Sancti Benedicti abbati et per eum in eadem ęcclesia in perpetuum. Si ad celestia regna pervenire desideramus, non pigro studio laborare debemus sed quantum possumus Deo auxiliante festinare studeamus, ut ecclesiasticam exaltacionem sublevare possimus quam dominus noster Iesus Christus suo proprio adquisivit sanguine. Igitur ob timorem Dei et omnium sanctorum concedimus in monasterium Sancti Benedicti situm supra Padum et Henrico eiusdem abbati suisque omnibus successoribus in perpetuum ęcclesias quas nunc detinet infra nostrum episcopium, scilicet unam quę est sita in loco qui vocatur Dalmanzatico, videlicet aliam in loco qui dicitur Lambriano, et aliam in civitate Bononia, quę est edificata ad honorem Sanctę Marię, sita in loco qui vocatur Claveca. Preterea donamus atque preceptamus quicquid deinceps iuste ac rationabiliter intra nostrum predictum ępiscopatum adquisierint vel quod eis a Deum timentibus oblatum offertumque fuerit, tam ęcclesias quam alia bona que Deus omnipotens misericorditer eis tribuere placuerit, ut deinceps habeant, teneant et sine molestacione in perpetuum possideant. Neque a nobis neque ab ullis nostris successoribus ammodo de prelibatis rebus ullam perturbationem aut molestationem habere valeant, excepto tantum in omni festivitate sancti Petri nos nostrique successores a vobis vestrisque successoribus unam libram cerę suscipere pro benedictione valeamus. Similiter precipimus atque prorsus statuimus, ex parte Dei omnipotentis et beati Petri principis apostolorum, ut nullus vir sive mulier de predictis rebus infra nostrum episcopium sitis sine evidentissima et inevitabili ratione rapere aut furari nec depredari vel insultum ibidem agere deinceps audeat. Statuentes quidem ęcclesiastica censura precipimus sub divino anathematis vinculo, ut si quis hoc nostrum preceptum violare presumpserit et in omnibus non conservaverit sciat se auctoritate Dei et beati Petri apostolorum principis et nostri anathematis vinculo innodatum, et a regno Dei alienum si infra triginta dies non emendaverit. Qui autem hoc nostrum preceptum observator et custos in omnibus extiterit benedictionem et gratiam Dei omnipotentis et beati Petri principis apostolorum atque sanctorum omnium precipere mereatur. Actum in domo supradicti domini episcopi, indictione predicta. Prenominatus dominus Henricus episcopus predicta omnia scribere rogavit. Ego Henricus Bononiensis episcopus mea manu subscripsi. Ego Rodaldus archidiaconus mea manu subscripsi. Ego presbiter Capitaneus mea manu subscripsi. Angelus ego canonicus mea manu subscripsi. (SN) Ego Gerardus Dei gratia notarius rogatus scribere scripsi.

CDP II n. 40, pp. 78-80; C.D. C.B. n. 99, pp. 222-223.