Mantova, Archivio storico diocesano, Archivio di S. Andrea, Pergamene, b. IX, n. 24
source date: [1140 January 13]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die sabbati qui est tertio decimo die intrante mense ianuarii. Qualiter bonorum virorum presentia, nomina quorum hic inferius leguntur. Iohannes Bruzabove de Formigosa obligavit pro pingnore petiam unam de vinea, que est eius proprietas et est in valle de Sablune Ambrosii, in manibus domni Girardi, vice prioris Guilelmi de Sancto Benedicto, tali vero tenore quod hinc ad mercatum Gubernuli proximum venientem redditos habere debet XX solidos Mediolanensium denariorum, quos mutuo ab eo accepit. Si vero in predicto termino non reddiderit predictos XX solidos Mediolanensium denariorum, prefatus Iohannes suprascripto priori vel suo misso, proprietas eius vineę et terrę obligate de cetero Sancti Benedicti esse debet, et tertium postea dare debet Iohannes Bruzaboves Sancta Benedicto ut aliquis daret. In millesimo CXXXX, indictione tertia. Isti homines ibi interfuere: Petrus de Rustico, Tetaldaldus eius frater, Petrus Calarius, Martinus vilicus, qui rogati sunt testes. (SN) Ego Albertus Castellanus notarius his interfui et rogatus hoc breve scripsi.

CDP II n. 41, pp. 80-81.