Reggio Emilia, Archivio di Stato, Liber Grossus Antiquus Communis (Liber Pax Costantiae), c. 172r/v
source date: [1140 March [16]] [Reggio Emilia] [XV?]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Quoniam nullis nostris precedentibus meritis sed sola sua dispositione et vocatione ad pontificalis dignitatis regimen onnipotentis misericordia nos sublimavit; ideo ne creditam nobis a Deo dispensationem non tam spiritualiter exercere, quam temporalia lucra videamur cumulare; scientes nos quanto maiora ceteris in munda a domino dona suscipimus, tanto ei in futuro examine distrittius pro donorum ipsorum multiplicatione rationem reddemus. Ideoque nos Adelberius, silicet sancte Reginensis ecclesie antistes, tam pro peccatorum nostrorum atque predecessorum successorumque nostrorum remissione; tum pro totius sancte Reginensie ecclesie stabilitate; tum pro totius populi eterna salute; tum quorundam fratrum et fidelium nostrorum consilio expetitione; tum quia sanctam religionem monesterii Sancti Benedicti iusta Paudum cognoscimus, asuete paupertatis Christi inmitatores non que sua sunt, sed que Iesu Christi querentes scimus; tum quia scriptum predecessorum nostrorum venerabilium, scilicet Heriberti et Bonisenioris atque Adelelmi legimus et vidimus, abbatis predicti cenobii dompni Henrici et donni Guilielmi prioris ceterorum fratrum precibus anuentes, eisdem suisque successoribus ecclesiam Sancte Marie de Villolis cum omnibus decimis et primitiis et oblationibus et universis ab ea detentis, in perpetuum habendam concedimus et confirmamus. Eodem quoque modo monesterium Gonzage cum suis cappelis quas in vestro episcopatu detinet, cum omnibus et primitiis et oblationibus et universis que detinere videtur, in perpetuum concedimus et confirmamus. Ad hec etiam ecclesiam Sancti Sirti de Lecto Paludano et omnes ecclesias quas prefatum moncsterium Sancti Benedicti supra Paudum vel per se, vel per suas obedientias in nostro episcopatu detinet, cum omnibus decimis et oblationibus et universis ab eisdem detentis in perpetuum concedimus et confirmamus. Insuper et decimas omnium terrarum quas idem monesterium et eius obedientie vel per se, vel per suos homines runcarunt aut deinceps runcaturi sunt, ut habeat et fruatur sine omni nostra nostrorumque successorum contradictione in perpetuum concedimus. Preterea eorum clerici qui ibi habitant ad sinodum nostram veniant et crisma et oleum sanctum similiterque ordines a nobis accipiant. Per unumquemque annum in asumpssione Sancte Marie vel infra eius octavam, secundum bone memorie predecessoris nostri Bonsegnoris, quinque solidos Lucensis monete nobis et nostris successoribus, vel nostris legatis persolvat. Et si per ignorantiam aut oblivionem evenerit ut in prescripto termino non persolvantur, post tertiam admonitionem emendare non differant. Si quis vero hoc prescriptum nostrum, quod absit, infringere tentaverit aut monesterium ex hac nostra concesione molestare voluerit, sciat se penam decem librarum auri debere persolvere eidem monesterio, hoc tamen scripto in suo robore permanente. Et ut hoc verius credatur propria manu susscripsimus et testes adesse rogavimus, et Martinum Regenses notarium scribere iussimus, in presentia domini Gualterii archiepiscopi et canonicorum. Actum Regii in canonica Sancte Marie. Anno dominice incarnationis millesimo centessimo quadragessimo, mediante mense martio, indictione tertia, et in die eiusdem domini Adelberii consegrationis. Feliciter. + Ego Alberius Reginus episcopus subscripsi. Ego Ogerius archipresbiter subscripsi. Ego Achilles dictus archidiaconus subscripsi. Ego Iohannes presbiter subscripsi. Ego presbiter Albericus subscripsi. Ego Guilielmus presbiter subscripsi. Petrus magister scolarum subscripsi. Ego Acto diaconus subscripsi. Petrus diaconus. Ego Albertus causidicus Regensis pontificis Alberii rogatu scripsi. Rogati testes interfuerunt: Ubaldus Palearis, Bonefilius Agneli, Albricus filius Petri, Coarus Soli, Iohannesbonus filius Romanelli. Ego Martinus notarius palatinus rogatus interfui, scripsi, complevi ac dedi. Ego Iacobinus Sacri Pallatii notarius autenticum huius exempli vidi, legi et in hoc subscripsi. Ego Dionisus notarius Sacri Pallatii autenticum huius exempli vidi, legi et in hoc subscripsi. Ego Bartholameus Sacri Pallatii notarius autenticum huius exempli vidi, legi et in hoc subscripsi. Ego Iacobinus qui vocor Salustius domini Henrici imperatoris notarius autenticum huius exempli vidi, legi et ut in eo continebatur in hoc scripsi, nichil addens vel minuens preter quam in compositione litterarum vel silabarum, et signum prout melius potuit formavi.

CDP II n. 42, pp. 81-83.