Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., III, Germania, cart. 1, n. 14
source date: [1140 (November/December)] [Weinsberg (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*(C) In nomine sanctę et individuę trinitatls. Cunradus divina favente clementia rex Romanorum secundus* Heinrico venerabili abbati sancti Benedicti iuxta Padum suisque successoribus regulariter in perpetuum substituendis. Sane credimus nos in huius vitę cursu feliciter regnare, si studuerimus circa dei ecclesias opera pietatis exercere et ipsas earumque bona regali potentia a deo nobis concessa conservare atque defendere. Quapropter omnibus Christi nostrisque fidelibus tam futuris quam presentibus notum fieri volumus, qualiter nos omnipotentis dei causa et ob regni nostri stabilitatem et animę nostnę nostrorumque parentum perpetuam salutem devota et exaudibili petitione domini Heinrici venerabilis abbatis monasterii sancti Benedicti iuxta Padum eiusque fratrum, quorum fraternitatem diligimus et habemus, omnia, que predictum monasterium nunc tenet vel in futuro acquisierit, per hanc mundiburdialem paginam in tutelam nostre defensionis ponimus. Universa quoque, quę eidem monasterio ab antecessoribus nostris Heinrico videlicet imperatore III avo nostro et Heinrico IIII avunculo nostro et a Lothario antecessore nostro data, concessa et confirmata su[nt, imperia]li clementia et privilegiorum auctoritate et cuncta, que supra nominato monasterio a fundatoribus ipsius videlicet Theodaldo marchione ac Bonefacio seu a Beatrice vel a domina comitissa Mathilde aut ab aliquibus hominibus data vel donata sunt, donamus, concedimus et in perpetuum regali auctoritate confirmamus, precipientes et presenti scripta interdicentes, ut nulla clericalis vel laicalis persona aliquam dominationem aut ullum penitus prelationis ius in prefato monasterio sancti Benedicti preter Romanum pontificem et imperatorem in perpetuum requirat vel habeat. Statuimus etiam, ut nullius umquam personę ingenium vel privilegium contra presentem prefati loci auctoritatem et libertatem valeat, sed idem locus nunc et semper in perpetua libertate permaneat. Ad hec nominatim damus et concedimus atque presenti privilegio in perpetuum confirmamus quicquid dominus Lotharius imperator eidem monasterio in Pigugnaga contulit. Si quis archiepiscopus, episcopus, dux, comes, vel alia quelibet persona, cuiuscumque conditionis sit, huius nostrę paginam libertatis violare in aliquo presumpserit centum auri libras compositurus banno nostro subiacebit, dimidietatem camerę nostrę et dimidietatem prefatę ęcclesię. Ut autem hec carta ab omnibus firma et inviolabilis permaneat, nostri eam sigilli impressione insigniri iussimus, manuque propria ut infra apparet corroboravimus. *Signum domini Cunradi Romanorum regis secundi*. (M) *Ego Arnoldus cancellarius vice Arnoldi Coloniensis archiepiscopi et archicancellarii recognovi* (S) Anno dominice incarnationis M°.C°.XL°. indictione III. Regnante Cuonrado Romanorum rege II°. Anno vero regni eius III°. Data apud Winesberch; in Christo feliciter. Amen.

CDP II n. 43, pp. 83-85; MGH DD Ko III n. 53, pp. 89-90.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_ko_iii/index.htm#page/89/mode/1up.