Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 61
source date: [1140 December 9] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) Die lune qui fuit nonus intrantis mensis decembris. Bonorum virorum presentia quorum nomina inferius scripta invenientur. Domnus Mathelbertus, prior monasterii Sancti Cipriani, quod est hedificatum in ducato Venetię, sub hobedientie monasterii Sancti Benedicti supra Padum, adstante domno Wili[elm]o, priore ipsius monasterii Sancti Benedicti, et domno Adam, monacho ipsius monasterii Sancii Benedieti et prior ęcclesię Sancti Martini de burgo civitatis Mantuę, investivit Ottobonum filium Atonis de Walmate eiusque heredes de peciis tribus terre cum vineis sive plus sint quę sunt in territorio civitatis Mantuę, et de tribus casamentis quę sunt in civitatę predicta, prope Turrim Albam, quę [pr]ia fuerunt Oldevrandi barbani sui, et ipse Oldevrandus testamento reliquid Utthe uxori sue et ipsa Uttha, pro anima sua et ipsius viri sui, dedit monasterio predicto Sancti Cipriani. Ita quod Ottobonus eiusque heredes habere et tenere debent, et omni anno in festivitate sancti Martini vel octavo die antea aut postea tribuere debent denarios duos Veronensis monete pro ficto predicto priore [Sancti C]ipriani et eius successoribus vel eorum misso in ha[c] civitatec Mantua, tali modo quod liceat eidem [Ott]obono eiusque heredibus, secundum usum Mantuę, vendere ad predictum fictum reddendum monasterio ut superius legitur. Et si vendere voluerint domino petere debent terre vendere ad duodecim denarios minus quam alii, et si autem noluerint, tunc licitum esse debet Ottobono et eius heredibus vendendi eas si voluerint ad predictum fictum reddendum, ut supra legitur, excepto aecclesię et servo. Actum est hoc in refectorio Sancti Martini, burgi Mantuę. Anno dominice incarnationis Millesimo Centesimo quadragesimo, predicto die, inditione tercia. [Inte]rfuerunt ibi Otto de Gurgolato, Sigefredus de Sancta Agatha, Raginerius Buca de Surico, Furnus, Lanfrancus de Brisia, Albertus de Rivarioli, Albertus Miccus, et rogati sunt testes. (SN) Ego Bonus notarius his interfui, rogatus scripsi.

CDP II n. 44, pp. 85-86.