Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 1
source date: [1141 August] [Brescia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quadragesimo primo, die lune qui est de mense agusti, inditione quarta. Dum domnus Magnifredus, venerabilis Brixiensium episcopus, in domo episcopali audiret litem et controversiam que vertebatur inter domnum Iohannem, priorem cenobii Sancti Viti, constructi in loco Methule, nec non et inter clericos plebis Sancte Marię de predicto loco Methule, nominative de decimis rusticorum predicti cenobii Sancti Viti atque fructuum, quos predictus prior cum suis fratribus suis laboribus aut sumptibus excolunt; aliisque etiam venerabilibus viris presentibus et causam cum eo audientibus, videlicet Paulo archidiacono et Aldo maioris Brixiensis ecclesie archipresbitero atque domno Iohanne abate monasterii Sanctorum martirum Faustini et Iovitte aliisque canonicis presentibus. Ibi vero incontinenti predictus episcopus, consensu predictorum fratrum, transegerit cum predicto Iohanne priore, qui etiam dicebat se hanc transactionem facere consensu domni Enrici abatis monasterii Sancti Benedicti, qui est constructum inter Padum et Larionem, eo pacto et ea lege, ut suprascriptus Iohannes prior suique successores, qui ibi pro tempore fuerint, de hinc in antea habeant decimas fructuum terre et animalium quos propriis laboribus vel sumptibus excolunt, prout decreti Romane sedis decrevit auctoritas, sine contradictione suprascripti episcopi suorumque successorum. Predicta vero plebs Sancte Marię eiusque offitiales, qui nunc sunt ibi vel pro tempore fuerint, de hinc in antea habeant decimas omnium fructuum suprascriptorum rusticorum sine contradictione suprascripti prioris suorumque successorum, quia sic inter eos convenit ut supra, salva tamen in posterum hinc inde Romane sedis sancione. Actum est hoc in laubia episcopali. Feliciter, ut supra. Ibi fuere Raterius de la Carza, Albertus de Placentia et Curbarardus et Iohannes de Eseno canonicus et alii plures. + Ego Manfredus Brexiensis episcopus subscripsi. Ego Paulus archidiaconus subscripsi. Ego Aldo archipresbiter subscripsi. Ego Iohannes abbas subscripsi. (SN) Ego Gerardus legis peritus, rogatu suprascripti episcopi et prioris, hoc bre[ve] scripsi ut supra. Ego Benedictus Sancti Petri in Oliveto diaconus subscripsi.

CDP II n. 45, pp. 86-88.