Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 206, n. 2
source date: [1141 November 11] [Parma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo quadragesimo primo, undecimo die intrante mense novembris, indicione quarta. Constat me Arduinum, filium quondam Amizoni medici, qui professus sum ex nacione mea lege vivere Romana, accepisse sicuti et in presencia testium accepi a te Iohannem priorem Sancti Leonardi, missum ecclesie Sancti Benedicti de Arone, argentum denariorum bonorum Mediolanensium libras sex, finito precio sicut inter nos convenit pro pecia una terre vidata iuris mei posita prope Sancto Leonardo, et est per mensuram iustam ad perticam legitimam mensuratam, sestaria sex et tabule octo. Habet fines: a mane filii Guidonis de Manglarotto, a meridie et de subtus iamscripti monesterii, a sera vie, sibique alie sunt coerencie in integrum. Quam autem peciam, una cum accessionibus et ingressibus eius seu cum superioribus et inferioribus sui, ab hac die iamscripto monesterio vendo, trado, mancipo, nulli alii venditam, donatam, alienatam, obnoxiatam vel traditam nisi predicto monesterio. Et facias exinde a presenti die proprietario iure quicquid volueritis sine omni mea et heredum meorum contradicione. Equidem spondeo atque promitto me et meos heredes iamscripto monesterio aut cui legaliter dederit iamscriptam vendicionem ab omni homine contradicente defensare; quod si defensare non potuerimus aut si vobis exinde aliquid per quodvis ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum iamscriptam vendicionem vobis restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimacione et in consimili loco, et nichilt mihi ex ipso precio amplius aliquid dare debes dixi, cum stipulacione subnixa. Actum Parma. Feliciter. (S) Signum manus iamscripti Arduini, qui hanc cartula fieri rogavit. (S) Signa manuum Morentani, Baldi Garbani, Aimerici Fereni, Nicri, Stefani rogati testes. (SN) Scripsi ego Mainfredus notarius sacri palacii hanc cartulam post traditam cumplevi.

CDP II n. 46, pp. 88-89.